Εκπληκτικό ματς, νικήτρια η Ολλανδία

Γκολ και θέαμα στο Αυστραλία-Ολλανδία με τους Οράνιε να παίρνουν τελικά τη νίκη με 3-2.

Γκολ και θέαμα στο Αυστραλία-Ολλανδία με τους Οράνιε να παίρνουν τελικά τη νίκη με 3-2 και να εξασφαλίζουν ουσιαστικά την πρόκριση στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η εξέλιξη του αγώνα συναρπαστική. Μετά το πρώο δεκαπεκτάλεπτο άνοιξε το ματς και το θέαμα ήταν εντυπωσιακό.

Στο 20’ ο Ρόμπεν με πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 0-1. Ένα λεπτό αργότερα ο Κέιχιλ με εκπληκτικό βολέ ισοφάρισε για την Αυστραλία. Στην επανάληψη άνοιξε ακόμη περισσότερο το παιχνίδι. ΟΙ Αυστραλοί γύρισαν το ματς με πέναλτι του Τζέντινακ στο 54’.
Η ισοφάριση ήρθε άμεσα με τον φαν Πέρσι στο 58’. Δέκα λεπτά αργότερα ο Ντεπάι από μακρινή απόσταση ξεγέλασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και έκανε το 2-3.

Αυστραλία (Ποστέκογλου): Ράιαν, Μπρεσιάνο (51’ Μπόζανιτς), Κέιχιλ (69’ Χάλοραν), Ντέιβιντσον, Τζέντινακ, Λέκι, Μακγκόουαν, Μακέι, Όαρ (77’ Τάγκαρτ), Σπιράνοβιτς, Γουίλικινσον

Ολλανδία (Φαν Χάαλ): Σίλεσεν, Μπλιντ, ντε Γκούζμαν (78’ Βεϊνάλντουμ), ντε Γιόνγκ, ντε Φρι, Γιάνμαατ, Μάρτινς (48’ Ντεπάι), Ρόμπεν, Σνάιντερ, φαν Πέρσι, Φλάαρ