Σοβαρεύτηκε και κέρδισε ο ΑΡΗΣ

Ο ΑΡΗΣ σοβαρεύτηκε στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στον Ηλυσιακό και πήρε την νίκη και την πρόκριση με 64-83 για τον θεσμό του Κυπέλλου με το Ψυχικό να είναι ο επόμενος αντίπαλος του, εκτός έδρας στις 28 Σεπτεμβρίου.

Ο ΑΡΗΣ θέλησε να πάρει μία διαφορά ασφαλείας από την αρχή προκειμένου να ηρεμήσει και τα κατάφερε όταν προηγήθηκε με 8-15 στο έκτο λεπτό αλλά και με 14-22 στο ένατο λεπτό, πριν από το 16-24 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως ο Ηλυσιακός βρήκε λύσεις, κυρίως εξαιτίας της κακής αμυντικής λειτουργίας του ΑΡΗ με αποτέλεσμα το 25-30 να γίνει 33-32 με ένα επιμέρους 8-2. Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκαν εκ νέου με 38-39 με τρίποντο του Πάσαλιτς αλλά οι γηπεδούχοι έκλεισαν προηγούμενοι το πρώτο ημίχρονο με 42-41.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ο ΑΡΗΣ έδειξε ένα πιο σοβαρό πρόσωπο και με κορυφαίο τον Σίμτσακ κατάφερε να κάνει ένα σερί 11-3 στο πρώτο πεντάλεπτο, σαφώς βελτιωμένος αμυντικά, για να προηγηθεί με 45-52. Οι «κίτρινοι» κατάφεραν να αυξήσουν την διαφορά, για πρώτη φορά άνω των δέκα πόντων, χάρη σε ένα σερί 5-0 (47-59 στο 28ο λεπτό), κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο +9 (52-61).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ συνέχισε με την ίδια σοβαρότητα και δεν άφησε κανένα περιθώριο στον αντίπαλο να αμφισβητήσει την ανωτερότητα του. Η διαφορά παρέμεινε για το μεγαλύτερο χρονικό διάστημα άνω των δέκα πόντων, 59-70 στο 36ο λεπτό, 62-78 στο 38ο, για να αγγίξει την μέγιστη τιμή της με την λήξη του αγώνα (64-83). Τα δεκάλεπτα: 16-24, 42-41,52-61, 64-83.

Ηλυσιακός (Σορώτος): Τσιώκος 7, Ζώρζος 5, Νικολακόπουλος 11 (3), Φακοπουλίδης 12 (2), Βλάχος 12 (2), Κακλαμανάκης 5, Βουρλιωτάκης 7, Αναγνωστάκης 5.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 8 (1), Γκίκας 5 (1), Ριντ 7 (1), Τόμας 24 (5), Βεζένκοφ 16 (3), Νέιμικ 7, Μούρτος 6, Σίμτσακ 10.