«Πάρτι» της Πόρτο στο ντέρμπι με Μπενφίκα (vid)

Απόλυτο αφεντικό στο μεγάλο ντέρμπι με την Μπενφίκα αποτελεί τη φετινή σεζόν η Πόρτο! Η ομάδα του Σέρτζιο Κονσεϊσάο υποδέχτηκε τους «αετούς» στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής και μετά την τριάρα (3-0) πρόκρισης στο Κύπελλο, έριξε ακόμα μία (3-1) αυτή τη φορά για το πρωτάθλημα.

Σε ένα κατά τα άλλα ισορροπημένο πρώτο μέρος -κι αφού ακυρώθηκε μέσω VAR ως οφσάιντ το γκολ που σημείωσε ο Πέπε στο 23′-, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν στην τελική του ευθεία, με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι 2-0.

Στο 34′ ο Βιέιρα βρέθηκε σε διαγώνια θέση, περνώντας με συρτό σουτ την μπάλα κάτω από τα πόδια του Οδυσσέα Βλαχοδήμου (φέρει ευθύνη), ο οποίος αγωνίστηκε ως βασικός για τους «αετούς». Η Πόρτο δεν άφησε το μομέντουμ της ανεκμετάλλευτο και μόλις τρία λεπτά αργότερα (37′), ύστερα από ωραία ανάπτυξη από τα δεξιά και σέντρα του Οτάβιο, ο Πεπέ πετάχτηκε στο ύψος της μικρής περιοχής και με καρφωτή κεφαλιά έγραψε το 2-0.

Δεν πρόλαβε να συμπληρωθεί ένα λεπτό στο δεύτερο ημίχρονο και η Μπενφίκα μείωσε το σκορ χάρη σε κοντινό πλασέ του Γιάρεμτσουκ (46′). Παρόλα αυτά, δεν μπόρεσε να χτίσει πάνω σ’ αυτό το γκολ, καθώς μόλις τρία λεπτά αργότερα (48′) ο Αλμέιδα αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο.

Η Πόρτο κατάφερε να αξιοποιήσει το αριθμητικό της πλεονέκτημα, όχι μόνο με τη διαχείριση του σκορ, αλλά πετυχαίνοντας και τρίτο γκολ με τον Ταρέμι στο 69′ για το τελικό 3-1.

Στις αναμετρήσεις της μέρας που προηγήθηκαν, η Μπράγκα έστησε «πάρτι» (0-6) φιλοξενούμενη από την Αρούκα, με τον Ολιβέιρα να πετυχαίνει χατ-τρικ (5′, 12′, 26′) και τον 16χρονο Φερνάντες να σημειώνει άλλα δύο (74′ και 80′), έχοντας περάσει ως αλλαγή στο 62′. Στο μεσοδιάστημα (71′), ο Μεδέιρος είχε κάνει το 0-4 με εκτέλεση πέναλτι.

Λίγο νωρίτερα, η Πάσος Φερέιρα επικράτησε 2-1 υποδεχόμενη τη Σάντα Κλάρα (69′, 82′ Ντενίλσον – 41′ Μορίτα).