Η Σλοβακία υπέταξε την Ισπανία!

Τα αποτελέσματα στα παιχνίδια για τα προκριματικά του EURO 2016

Ούτε ένα ούτε δύο, αλλά 14 διαδοχικά εκτός έδρας νικηφόρα ματς μέτρησε σε προκριματικά η Ισπανία, στήνοντας το κορυφαίο ευρωπαϊκό ρεκόρ σε επίπεδο Εθνικών ομάδων. Οι υπεύθυνοι για το τέλος του εν λόγω σερί που ήρθε με την επικράτηση (2-1) της Σλοβακίας στη Ζίλινα, ήταν τρεις. Αρχικά έφταιξε ο Ικερ Κασίγιας. Αφού έβγαλε με υπερένταση το καλό σουτ του Μακ στο 11` , έκανε μεγάλη γκάφα στο 17`, όταν και δέχτηκε το 1-0.

Σε φάουλ εκτός περιοχής η μπάλα στρώθηκε στον Κούτσκα που σούταρε δυνατά. Υπήρξε μία μικρή αλλαγή πορείας, αλλά αυτή δεν δικαιολογεί τη λάθος εκτίμηση του τερματοφύλακα της Ρεάλ Μαδρίτης, ο οποίος το έφαγε ακριβώς στο κέντρο της εστίας του (σ.σ.: ήταν η 158η συμμετοχή του, με τον 1ο όλων των εποχών, Βιτάλι Ασταφίεφς να έχει 165). Από εκείνο το σημείο και μετά οι Ισπανοί ανέλαβαν δράση. Τότε όμως αναδείχτηκε και ο δεύτερος πρωταγωνιστής του αγώνα: ο Κόβατσικ. Ο πορτιέρο των γηπεδούχων σταμάτησε τους αντιπάλους του σε τουλάχιστον τέσσερις κλασικές στιγμές για γκολ. Στο 45` είπε διπλό όχι στους Ντιέγκο Κόστα, Μπουσκέτς, στο 50` στον Φάμπρεγας και στο 51` ξανά στον Ντιέγκο Κόστα που σε ένα ακόμα παιχνίδι με τους Φούριας Ρόχας δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό και δίχτυα.

Ωστόσο, η μπάλα βρέθηκε στο πλεκτό από τον εκπληκτικό φέτος πιτσιρικά της Βαλένθια, Πάκο Αλκάθερ που στο 81` κατέβασε και πλάσαρε ιδανικά (σ.σ.: μάλλον ήταν οφσάιντ). Εκεί όμως που όλα έδειχνα ότι μπορούσε να γίνει η ανατροπή και να διευρυνθεί το σερί των Ταύρων, στην κόντρα ο Μίροσλαβ Στοχ με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, αποτελείωσε τον Κασίγιας. Το τελικό 2-1 έστειλε τους νικητές μόνους στους 6 βαθμούς και τους ηττημένους να συνεχίζουν την κάκιστη περίοδο την οποία βιώνουν από το Μουντιάλ…

Εύκολα η Αγγλία

Φυσικά, οι πιθανότητες να γκελάρει η Αγγλία ήταν απειροελάχιστες. Οι παίκτες του Σαν Μαρίνο το πάλεψαν όσο μπορούσαν, όμως η διαφορά ήταν χαώδης. Οι φιλοξενούμενοι κλείστηκαν όσο μπορούσαν, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό. Το όποιο άγχος για τους γηπεδούχους εξαφανίστηκε στο 25`, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Γιαγκιέλκα με κεφαλιά έκανε το 1-0. Η εικόνα δεν άλλαξε στη συνέχεια, με τους παίκτες του Χότζον να ψάχνουν διαδρόμους και να φτάνουν και σε δεύτερο γκολ λίγο πριν το ημίχρονο, όταν στο 43` ο Ρούνεϊ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε και το 2-0.

Φυσικά, το ματς δεν επιδέχεται κριτικής, με τους Άγγλους να φτάνουν σε ακόμη 3 τέρματα στην επανάληψη. Στο 49` ο Γουέλμπεκ από κοντά μετά από γύρισμα του Τσάμπερλεϊν έκανε το 3-0 για το 7ο του γκολ στα τελευταία 8 ματς με την Άρσεναλ και τα λιοντάρια! Το 4-0 ήρθε στο 72` με ωραίο σουτ του Τάουνσεντ εκτός περιοχής, ενώ το 5-0 ήρθε στο 77`, όταν μετά το σουτ του Ρούνεϊ η μπάλα κόντραρε στον Ντέλα Βάλε για να πιστωθεί ως αυτογκόλ στον αμυντικό του Σαν Μαρίνο. Οι Άγγλοι έχασαν και άλλες ευκαιρίες, ενώ είχαν και ακυρωμένο γκολ του Τσάμπερλεϊν (61`), με το 5-0 να μένει μέχρι το τέλος.