Έγινε του… Κονγκό (vid)

Μία απίστευτη ανατροπή έγινε από την Λ.Δ. του Κονγκό στον πρώτο προημιτελικό για το Κόπα Άφρικα μιας και επικράτησε του Κονγκό με 4-2, ενώ βρέθηκε να χάνει με 0-2.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ιδανικό για όσους έχουν προβλήματα με τον ύπνο τους, μιας και δεν έγινε το παραμικρό.
Στο 55’ ο Ντορέ άνοιξε το σκορ για το Κονγκό με τον Μπιφουμά στο 62’ να κάνει το 2-0. Από εκεί και πέρα ήρθε η τεράστια ανατροπή. Ο Μποκανί στο 65΄ μείωσε σε 2-1, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Μποκιλά ισοφάρισε για το 2-2.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ψυχολογία ήταν με τη Δημοκρατία του Κονγκό και έτσι έφτασε σε δύο ακόμα τέρματα. Ο Μπελά στο 81’ ολοκλήρωσε την ανατροπή για το 3-2 με τον Μποκανί στο 91΄να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Πηγή: onsports.gr