Τεσσάρα… η Λάτσιο στην Φιορεντίνα

Παιχνιδάκι στα… πόδια των παικτών της Λάτσιο έγινε η Φιορεντίνα. Οι «λατσιάλι» έκαναν πάρτι 4-0 με τους «βιόλα» στο «Ολίμπικο» και με την τέταρτη σερί νίκη δείχνουν ικανοί ακόμη και για την 2η θέση!

Για μεγάλα πράγματα δείχνει έτοιμη η Λάτσιο. Η ομάδα του Πιόλι μετέτρεψε σε εύκολη υπόθεση το ντέρμπι με την Φιορεντίνα στο «Ολίμπικο», φτάνοντας εύκολα στο 4-0, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Serie A.

«Σφυροκόπημα» για τους γηπεδούχους προς την εστία του Νέτο από το πρώτο σφύριγμα. Ο Μπίλια μόλις στο 6ο λεπτό άνοιξε το σκορ με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής. Οι παίκτες του Πιόλι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν σε κανένα σημείο του ματς και πρέπει να αισθάνονται τυχεροί από το γεγονός ότι το σκορ ήταν μόνο στο 1-0 στο φινάλε του ημιχρόνου. Στο δεύτερο 45λεπτο, η Λάτσιο καθάρισε το παιχνίδι. Ο Καντρέβα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 65’έδωσε σαφές προβάδισμα νίκης στην ομάδα του, η οποία καθάρισε το «τρίποντο» δέκα λεπτά αργότερα με τον Κλόζε (75’). Ο Γερμανός ήταν αυτός που έβαλε και το… κερασάκι στην τούρτα πετυχαίνοντας το τέταρτο γκολ των «λατσιάλι» στο 85ο λεπτό.

Έτσι, οι «λατσιάλι» όχι μόνο άφησαν στο -4 τους «βιόλα», αλλά έπιασαν και στην 3η θέση (προκριματικά Champions League) και τους 46 βαθμούς τη Νάπολι, ενώ πλέον έχουν ελπίδες ακόμη για την 2η θέση (απευθείας στους ομίλους), αφού απέχουν τέσσερις πόντους από την συμπολίτισσα Ρόμα.