Παρέμεινε αήττητη η Αγγλία

Νέο στόχο έχει βάλει πλέον στα προκριματικά του Euro η Αγγλία: Να νικήσει με… όλους τους τρόπους τους αντιπάλους της.

Έστω κι αν είχε αλλαγές, έστω κι αν είδε το παιχνίδι να της στραβώνει δυο φορές, η ομάδα του Χόντζον διατήρησε το απόλυτο περνώντας (και) από τη Σλοβενία με 3-2.

Οι παίκτες του Κάτανετς προέβαλαν κάτι παραπάνω από σθεναρή αντίσταση στα «λιοντάρια» παίρνοντας προβάδισμα λίγο πριν το ημίχρονο με τον Νοβάκοβιτς. Ο Τζακ Γουίλσιρ, ωστόσο, χρειάστηκε λιγότερα από 20 λεπτά (57’-73’) για να πετύχει όσα γκολ πέτυχε συνολικά φέτος με την Άρσεναλ και με δυο υπέροχα σουτ να γυρίσει μόνος του το ματς.

Βέβαια οι γηπεδούχοι δεν παραιτήθηκαν. Βρήκαν το κουράγιο ν’ απαντήσουν ξανά με τον Πέτσνικ (84’). Δε τον χάρηκαν όμως ούτε τρία λεπτά. Γιατί ο Ρούνεϊ έγραψε ιστορία στο 86’ και φτάνοντας τον Γκάρι Λίνεκερ στη δεύτερη θέση των σκόρερ της Αγγλίας (με 48 γκολ), υπέγραψε το «6 στα 6» στα προκριματικά.

Όσο για το άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Εσθονία δε χαράμισε την ευκαιρία για μια νίκη γοήτρου απέναντι στο αδύναμο Σαν Μαρίνο, επικρατώντας 2-0 με γκολ του Ζέντσοφ.