Το… σήκωσαν οι Κορασίδες του ΑΡΗ

Σε ένα ματς-θρίλερ, οι παίκτριες του Τάσου Τζότζιου επικράτησαν του Παναθηναϊκού με 51-53 και κατέκτησαν την πρώτη θέση στο 26ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κορασίδων.

Τι κι αν βρέθηκαν πίσω στο σκορ ως και με 10 πόντους, δεν προηγήθηκαν ποτέ στο παιχνίδι παρά μόνο στο τελευταίο λεπτό του αγώνα (47-49 με καλάθι της Έλενας Τσινέκε), κόντεψαν να γκρεμίσουν ότι έχτιζαν σε όλο τον αγώνα όταν στα τελευταία 12 δευτερόλεπτα και προηγούμενες με 51-53 έκαναν λάθος κι έδωσαν την κατοχή στον Παναθηναϊκό; Στο τέλος το σουτ της Φάρου ήταν άστοχο, το σκορ δεν άλλαξε και ο ΑΡΗΣ πήρε μία σπουδαία νίκη απέναντι στον επίσης αήττητο μέχρι σήμερα Παναθηναϊκό και αναδείχθηκε για δεύτερη συνεχή φορά πρωταθλητής Ελλάδας.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά και αρκετά εύστοχα στα πρώτα λεπτά. Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 12-5 στο πέμπτο λεπτό με την Τσινάσα και ο Τάσος Τζιότζιος πήρε το πρώτο του τάιμ-άουτ. Ο Αρης μείωσε σε 14-12 με γκολ-φάουλ της Γιαννουσίου και ισοφάρισε με τη Θώμογλου σε 14-14, σκορ με το οποίο έληξε η πρώτη περίοδος.

Η ομάδα της Αθήνας με σερί 7-0 βρέθηκε μπροστά 21-14 στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου. Ο Αρης έκανε το δικό του σερί και μείωσε στο καλάθι (21-19) στο 13ο λεπτό. Οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε ρεσιτάλ αστοχίας και λαθών για πέντε λεπτά. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε για πρώτη φορά να φθάσει το +10 (30-20) λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου.

Το ίδιο συνέβη και στις αρχές της τρίτης περιόδου με το σκορ να διαμορφώνεται στο 34-24 ύστερα από καλάθι της Πράπα. Η διαφορά συνέχισε να κυμαίνεται σ’ αυτά τα επίπεδα μέχρι το 28ο λεπτό, όταν ο Αρης μείωσε σε 38-36 και λίγο μετά σε 40-38. Ένα τρίποντο της Φάρου, ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο με τον Παναθηναϊκό στο +5.

Ο Αρης μείωσε με την Βαντσιούρη σε 44-43 στο 33ο λεπτό και ισοφάρισε σε 47-47 με βολές της Γιαννουσίου, τρία λεπτά πριν το φινάλε. Η Ελενα Τσινέκε έδωσε προβάδισμα μετά από αρκετή ώρα στον Αρη, όμως η Φάρου με μία βολή ισοφάρισε σε 49-49. Η Γιαννουσίου και η Ελενα Τσινέκε έδωσαν προβάδισμα τεσσάρων πόντων στον Αρη, ένα λεπτό πριν το φινάλε. Η Φάρου έκανε το 51-53, ενώ απέμειναν 25 δεύτερα. Ο Αρης έκανε λάθος και η μπάλα πήγε στην Αθηναϊκή ομάδα, 12 δεύτερα πριν τη λήξη, αλλά οι παίκτριές του αστόχησαν και ο τίτλος του πρωταθλητή βάφτηκε στα «κίτρινα».

Κορυφαία των “κιτρίνων” και πάλι η Έλενα Τσινέκε με 18 πόντους, ενώ και η αδερφή της, Κατερίνα Τσινέκε, αλλά και η Γιαννούσιου βοήθησαν σημαντικά στο σκοράρισμα με 9 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 30-22, 43-38, 51-53.
Διαιτητές: Παγώνης-Πιτσίλκας
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Παναγόπουλος): Κασδαγλή, Τσινάσα 3, Στούπα, Φρίμα 7(1), Φάρου 23(2), Παπαγεωργοπούλου 12(2), Σελούλη, Πράπα 6.
ΑΡΗΣ (Τζιότζιος): Σικαλίδου 3(1), Τσινέκε Κ. 9, Τσινέκε Ε. 18(2), Βαντσιούρη 6, Θώμογλου 6, Γιαννουσίου 11, Χριστάκογλου, Μπουντούκα.