Άλλαξε συνήθειες η Ντόρτμουντ

Τέλος στο καλύτερο ξεκίνημα της ιστορίας της Ντόρτμουντ έβαλε η Χόφενχαϊμ. Οι «κυανόλευκοι» άντεξαν απέναντι στην ομάδα του Τούχελ και με το εντός έδρας 1-1 την εκθρόνισαν από την κορυφή, στην οποία έμεινε μόνη η Μπάγερν.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Ρούμπι στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (42’). Οι Βεστφαλοί παρότι απάντησαν με τον Ομπαμεγιάνγκ στο 55ο λεπτό η πίεσή τους μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν έφερε δεύτερο γκολ και δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν από την ισοπαλία.

Το 3×3 έκανε η Σάλκε. Οι «βασιλικοί μπλε» επικράτησαν 2-0 απέναντι στην Άιντραχτ και ανέβηκαν στην 3η θέση της βαθμολογίας. «Ανάσταση» για την Γκλάντμπαχ, που μετά το «διαζύγιο» με τον Λουσιέν Φαβρ, και τον Αντρέ Σούμπερτ ως υπηρεσιακό στον πάγκο πήρε τους πρώτους της βαθμούς στο πρωτάθλημα επικρατώντας 4-2 κόντρα στην Άουγκσμπουργκ.

Συνήλθε η Λεβερκούζεν, που μετά τις τρεις σερί ήττες επέστρεψε στα τρίποντα παίρνοντας τη νίκη 1-0 απέναντι στην Μάιντς στην «BAY ARENA».