"ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑΣ" στο ΟΑΚΑ

Ο ΑΡΗΣ είναι ο "ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑΣ" και το απέδειξε στο ΟΑΚΑ στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής, μιας και κυριάρχησε κόντρα στην ΑΕΚ και επικράτησε με 83-74, στέλνοντας το μήνυμα για την τρίτη θέση. Συγκλονιστικός Ουάιτ, εξαιρετικός ΜακΝίλ ενώ αμυντικά όλοι οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη ήταν κορυφαίοι.

Ανταπόκριση από το ΟΑΚΑ: Γιώργος Σπέντζος

Ο ΑΡΗΣ επένδυσε στην άμυνα, εγκλώβισε τον Μαυροκεφαλίδη και… ρίσκαρε με το τρίποντο της ΑΕΚ. Οι αλλαγές στην άμυνα, από ζώνη σε “μαν του μαν” με προσαρμογές, βοήθησαν σημαντικά ενώ επιθετικά αρχικά ο Ουάιτ και στην συνέχεια ο ΜακΝίλ σκόραραν όποτε ήθελαν και αυτό βοήθησε σε κρίσιμα σημεία. Παρά τα… φάουλ και τα φαλτσοσφυρίγματα οι “κίτρινοι” έδειξαν χαρακτήρα και καρδιά.

Η ΑΕΚ θέλησε από νωρίς να… χτυπήσει μέσα στην ρακέτα και προηγήθηκε με 12-6, αλλά κάπου εκεί ήρθε η αντίδραση του ΑΡΗ. Με κορυφαίο τον Ουάιτ, οι “κίτρινοι” έκαναν ένα σερί 8-0 και προηγήθηκαν με 14-18 στο έβδομο λεπτό του αγώνα, και διατήρησαν το προβάδισμα ως το τέλος της πρώτης περιόδου (20-22).
Στην δεύτερη περίοδο ο Πρίφτης επέλεξε την άμυνα ζώνης με προσαρμογές και αυτό τον βοήθησε σε σημαντικό βαθμό μιας και μπέρδεψε τους γηπεδούχους.
Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 22-27 και με την άμυνα του, κρατούσε το προβάδισμα, φτάνοντας ακόμα και στους επτά πόντους (26-33) στο 15ο λεπτό και τον Ουάιτ να είναι ασταμάτητος. Παρά τα τραγικά σφυρίγματα των διαιτητών που κρατούσαν την ΑΕΚ στο… παιχνίδι, οι “κίτρινοι” του Πρίφτη έκλεισαν προηγούμενοι το πρώτο ημίχρονο με 36-41.
Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε ιδανικά για τον ΑΡΗ. Εκπληκτική αμυντική λειτουργία πάνω στους γηπεδούχους, ενώ επιθετικά ο ΜακΝίλ άρχισε να… ζεσταίνεται και αυτό είχε ως αποτέλεσμα ένα επιμέρους σερί 14-4 για τους “κίτρινους” και την διαφορά στους 15 πόντους (40-55) στο 24ο λεπτό. Αντίδραση δεν ήρθε από την ΑΕΚ, μιας και οι παίκτες του Πρίφτη παρέμειναν συγκεντρωμένοι στην άμυνα και έστειλαν την διαφορά στουτς 20 πόντους (48-68) στο 29ο λεπτό, έχοντας δεχθεί οχτώ πόντους σε εννέα λεπτά στην τρίτη περίοδο. Μία μικρή χαλάρωση και 53-68 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.
Με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 53-70 στο 32ο λεπτό, αλλά λάθη και αστοχία έδωσαν το δικαίωμα στην ΑΕΚ να ρίξει την διαφορά στους οχτώ πόντους (69-77) στο 37ο λεπτό. Ο ΜακΝίλ έδωσε την… χαριστική βολή με δίποντο κάνοντας το 71-81 στο 39ο λεπτό και όλα είχαν τελειώσει, με τον ΑΡΗ να παίρνει μία τεράστια νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 20-22, 36-41, 53-68, 74-83.
Α.Ε.Κ. (Σάκοτα): Χέρστον 4, Μιλόσεβιτς 8, Μαυροκεφαλίδης 10, Κατσίβελης 6, Καλαμπόκης 4 (1), Κούπερ 12 (3),μ Παπαντωνίου, Σάκοτα, Κάρτερ 13, Μαροειδής 11.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης):Πελεκάνος 7 (1), Ουάιτ 20 (2), Ουότερς 10 (1), Χάγκινς 9, ΜακΝίλ 15 (1), Ξανθόπουλος 6, Ζάρας 6, Κοέν 2, Μούρτος 6, Σίμτσακ 2.