Νίκη και πρωτιά για Σίτι

Με δύο γκολ του Σέρχιο Αγουέρο, η Σίτι διέλυσε εντός έδρας με 4-0 την Κρίσταλ Πάλας και πέρασε, προσωρινά, στην κορυφή της Πρέμιερ Λίγκ με 43 βαθμούς.

Οι “Πολίτες” έδειξαν από νωρίς τις προθέσεις τους και στο 22 ο Ντέλφ άνοιξε το σκορ. Στο 41 ο Αγουέρο άνοιξε λογαριασμό κι έστειλε με προβάδισμα δύο τερμάτων την ομάδα του στ’ αποδυτήρια.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο 69 έφτασαν και σε τρίτο γκολ, με σκόρερ και πάλι τον Αγουέρο. Στο 84ο λεπτό, ο Αργεντίνος φορ δεν σκόραρε, αλλά έφτιαξε το γκολ για τον Νταβίντ Σίλβα, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Η ομάδα του Εμμανουέλ Πελεγκρίνι έχει 43 βαθμούς, βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας και περιμένει πλέον να δει τι θα κάνουν Λέστερ και Άρσεναλ που μετράνε και αυτές 43 βαθμούς. Απο την μεριά της, η Κρίσταλ Πάλας υπέπεσε στην 3η διαδοχική της ήττα και παρέμεινε στην 8η θέση και τους 31 βαθμούς