Serie A: Η Ρόμα κέρδισε τη Νάπολι των… 9 παικτών (vids)

Η Ρόμα ήταν συνολικά ανώτερη, αλλά δυσκολευόταν να βρει το γκολ απέναντι στη σκληροτράχηλη Νάπολι. Ωστόσο, ο Λορέντσο Πελεγκρίνι αποδείχτηκε η «χρυσή» αλλαγή του Ζοσέ Μουρίνιο, με τον αρχηγό των Ρωμαίων να σκοράρει πέντε λεπτά μετά την είσοδό του στον αγώνα και να ανοίγει τον δρόμο στην ομάδα του για τη σπουδαία νίκη (2-0) που σφράγισε στην τελευταία φάση ο Ρομέλου Λουκάκου.

Με εννιά παίκτες τελείωσαν την αναμέτρηση οι «παρτενοπέι», αφού ο Πολιτάνο αποβλήθηκε για ανόητη και χωρίς λόγο ενέργεια και κλωτσιά στον Ζαλέφσκι, ενώ λίγο πριν συμπληρωθεί το 90ο λεπτό ο Οσιμέν αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για να αποβληθεί επίσης.

Τρίτη ήττα στα τέσσερα τελευταία ματς για την ομάδα του Βάλτερ Ματσάρι που παραπαίει, επέστρεψε στα τρίποντα η Ρόμα και έφτασε τους 28 βαθμούς, ούσα στο -3 από την τετράδα.