Προκρίθηκε στους "16" η Μπράγκα

Η Μπράγκα αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 στην έδρα της με την Σιόν και με συνολικό σκορ 4-3 πήρε την πρόκριση για την φάση των "16" του Europa League.

Οι Πορτογάλοι, με τα δύο γκολ που είχαν πετύχει εκτός έδρας, στην αναμέτρηση του πρώτου γύρου (1-2), είχαν τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στην φάση των “16” της διοργάνωσης. Η Σιόν όμως έδειξε από νωρίς ότι θα διεκδικούσε μέχρι τέλους τις όποιες πιθανότητες είχε για να πάρει αυτή το εισιτήριο. Στο 16ο λεπτό, ο Φάνης Γκέκας έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, αλλά στο 27 ο Ζοσέ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έφερε το σκορ σε ισορροπία. Οι πανηγυρισμοί της Μπράγκα σταμάτησαν απότομα, όταν στο 29 ο Γκέκας με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι έκανε το 1-2 και ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα.

Στην επανάληψη, η Μπράγκα κατάφερε στο 48 να κάνει το 2-2 με τον Στοΐλκοβιτς και να πάρει εκ νέου σκορ πρόκρισης.

Στο χρόνο που απέμενε δεν άλλαξε κάτι και οι Πορτογάλοι πανηγύρισαν την πρόκριση στην φάση των 16.