Με Κριστιάνο εκτελεστή και δημιουργό

Μετά την ήττα από την Ατλέτικο Μαδρίτης και τα όσα επακολούθησαν με τις δηλώσεις του Κριστιάνο Ρονάλντο κατά των συμπαικτών του, αλλά και τις φήμες περί απαίτησης αποχώρησης τόσο του Πορτογάλου, όσο και του Σέρχιο Ράμος, η νίκη για τη Ρεάλ Μαδρίτης κόντρα στη Λεβάντε αποτελούσε μονόδρομο.

Και έτσι έγινε… Μέσα στη Βαλένθια, η «βασίλισσα» δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ, αλλά όταν συνέβη αυτό όλα πήραν το δρόμο τους. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο ήταν αυτός που έδειξε το δρόμο, καθώς στο 34’ ο Πορτογάλος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έγραψε το 0-1.

Στη συνέχεια και συγκεκριμένα στο 38’ ο Μαγιοράλ έπιασε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και έπειτα στην πλάτη του Μαρίνιο και τελικά κατέληξε στα δίχτυα για το 0-2.

Ελπίδα στη Λεβάντε ότι μπορεί να διεκδικήσει κάτι από το ματς έδωσε το γκολ του Ντέιβιρσον στο 39’, αλλά έπειτα από ένα β’ ημίχρονο που η Ρεάλ το έφερε στα μέτρα της, στις καθυστερήσεις, ο Κριστιάνο έδωσε πάσα «πάρε-βάλε» στον Ίσκο με τον τελευταίο να διαμορφώνει το τελικό 1-3.