Στα προημιτελικά η Μπενφίκα

Η Μπενφίκα κέρδισε με 2-1, εκτός έδρας, την Ζενίτ και με συνολικό σκορ 3-1 πήρε την πρόκριση για την προημιτελική φάση του Champions League.

Το 1-0 του πρώτου αγώνα έδινε ένα ελαφρύ, αλλά όχι ασφαλές προβάδισμα στους Λουζιτανούς. Στο 69ο λεπτό ο Χουλκ, έπειτα από πάσα του Ζιρκόφ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου ματς.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 85΄ όταν ο Γκαϊτάν ,μετά το εξαιρετικό σουτ του Ραούλ Χιμένεθ, σκόραρε προ κενής εστίας. Η Ζενίτ βγήκε μπροστά ψάχνοντας το γκολ που θα έδινε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, όμως το γκολ το πέτυχε η Μπενφίκα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ταλίσκα, φεύγοντας με το «διπλό» και την πρόκριση από την Αγία Πετρούπολη.

Η Μπενφίκα γίνεται η 3η ομάδα μετά τις Ρεάλ και Βόλφσμπουργκ, που εξασφάλισε την συμμετοχή της στην φάση των «8» της διοργάνωσης.