To 100ο γκολ του Αναστόπουλου

Σε αγώνα ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Πανιώνιο, των δύο ομάδων που τον σημάδεψαν έφτασε σε τριψήφιο αριθμό γκολ στην Α’ Εθνική ο Νίκος Αναστόπουλος.

ην Κυριακή 28 Νοεμβρίου 1976 κανείς δεν μπορούσε να δώσει τη σημασία που άξιζε στο δεύτερο γκολ του Πανιωνίου στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Καβάλα. Την επόμενη ημέρα μνημονεύτηκε, όμως, για την σπανιότητα του, αφού ο Νίκος Αναστόπουλος πήρε την μπάλα λίγο πάνω από τη μεσαία γραμμή, με έξυπνους ελιγμούς άδειασε τους Ρήγα και Χρυσαφίδη, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε τον Μασμανίδη στην έξοδο για το 2-0 του Πανιωνίου στο 54ο λεπτό. Θα μπορούσε να είχε ανοίξει το σκορ νωρίτερα, αφού στο 25ο λεπτό το σουτ που επιχείρησε βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι. Μια εβδομάδα αργότερα, στις 5 Δεκεμβρίου 1976 σημείωσε το πρώτο του χατ τρικ με αντίπαλο την Παναχαϊκή στη Νέα Σμύρνη και από τότε το κοντέρ του συνέχισε να… γράφει γκολ. Το 1976-77 ήταν η πρώτη του χρονιά στον Πανιώνιο και σημειώσει 11 γκολ σε 32 ματς. Συνολικά στα τέσσερα χρόνια παραμονής του στη Νέα Σμύρνη είχε 25 γκολ και τον Δεκέμβριο του 1980 ξεκίνησε να σκοράρει για λογαριασμό του Ολυμπιακού.

Το πρώτο του εξάμηνο δεν ήταν ιδιαίτερα παραγωγικό, με 4 γκολ σε 20 ματς πρωταθλήματος, αλλά συνέχισε με 13 γκο σε 33 ματς το 1981-82 για να φτάσει στα 29 γκολ την σεζόν 1982-83. Αυτή η πιο παραγωγική επίδοση στην καριέρα του ήταν που του χάρισε και το χάλκινο παπούτσι των ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων. Το 100ο του γκολ ήρθε στις 17 Μαρτίου 1985, όταν ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τον Πανιώνιο στο ΟΑΚΑ για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Νίκος Αναστόπουλος με κεφαλιά μέσα από την μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βαγγέλη Φιλιππή γι να σημειώσει αρκετά νωρίς το 2-0 για τους “ερυθρόλευκους” και να πανηγυρίσει το 100ο του γκολ στο πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής.

Στον Ολυμπιακό έμεινε μέχρι το καλοκαίρι του 1987, όταν και πήρε μεταγραφή για την ιταλική Αβελίνο σε μια εποχή που οι ομάδες είχαν μόλις τρεις θέσεις ξένων. Επέστρεψε ένα χρόνο αργότερα στην Ελλάδα για λογαριασμό του Πανιωνίου, όπου έμεινε για μια σεζόν και επέστρεψε πάλι στον Ολυμπιακό για τρεις σεζόν. Το 1992-93 αγωνίστηκε για ένα εξάμηνο στον Ιωνικό (19 αγώνες – 7 γκολ) και επέστρεψε στον Πειραιά για να κλείσει την καριέρα του. Το τελευταίο του γκολ το σημειώσε στις 6 Ιουνίου 1993 στην αναμέτρηση ΟΦΗ – Ιωνικός 3-2 με σουτ στο 67ο λεπτό. Ήταν το τέρμα αριθμός 181 στην Α’ Εθνική.