Άνετα η Ντόρτμουντ

Η Ντόρτμουντ πέρασε και από την έδρα της Άουγκσμπουργκ με 3-1 και διατηρήθηκε στο -5 από την πρωτοπόρο της βαθμολογίας Μπάγερν Μονάχου.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και στο 16 ο Φινμπόγκασον άνοιξε το σκορ. Η ομάδα του Τόμας Τούχελ αντέδρασε και λίγα δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου έφτασε στην ισοφάριση με τον Μιχιταριάν.

Στην επανάληψη, οι Βεστφαλοί πήραν τον έλεγχο του αγώνα και με δύο γκο μέσα σε διάστημα έξι λεπτών από τους Κάστρο (69΄) και Ράμος (75΄), κλείδωσαν τη νίκη.

Η Ντόρτμουντ διατηρήθηκε στην 2η θέση της βαθμολογίας κι έχει πέντε βαθμούς λγότερους (64) από την πρωτοπόρο Μπάγερν. Αντίθετα, η Άουγκσμπουργκ έμεινε για 5ο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη και βρίσκεται στην 15η θέση της βαθμολογίας με 27 βαθμούς.