Νέα γκέλα για την Άρσεναλ

Η Άρσεναλ αναδείχθηκε ισόπαλη με σκορ 3-3 στην έδρα της Ουέστ Χάμ και παρέμεινε στο -3 από την 2η της βαθμολογίας Τότεναμ.

Οι «κανονιέρηδες» ξεκίνησαν εντυπωσιακά το παιχνίδι και στο 18΄ άνοιξαν το σκορ με τον Οζίλ. Στο 35 ο Σάντσεθ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του, όμως ο Άντι Κάρολ με δύο γκολ μέσα σε διάστημα ενός λεπτού (44΄-45΄), έφερε το ματς στα ίσια πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη, τα «σφυριά» πήραν από την πρώτη στιγμή τον έλεγχο του αγώνα και κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή, με τον Άντι Κάρολ να βρίσκει δίχτυα για 3η φορά, στο 52ο λεπτό. Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ αντέδρασε και στο 70ο λεπτό ο Κοσιενλί, έφερε εκ νέου το σκορ σε ισορροπία.

Στον χρόνο που υπολείπονταν δεν άλλαξε κάτι, με το 3-3 να διατηρείται μέχρι τέλους.

Η Άρσεναλ με τον βαθμό της ισοπαλίας έχει 69 βαθμούς και βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Από την πλευρά της η Ουέστ Χαμ είναι στην 6η θέση με 52.