Με φόρα η Μπιλμπάο

Στο -3 από την τέταρτη και προνομιούχο θέση οι Βάσκοι

Κλείνει» το μάτι στο Europa League, ελπίζει και για Champions League η Μπιλμπάο.

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε λύγισε (2-1) στο «Σαν Μαμές» τη σκληροτράχηλη Θέλτα που το πάλεψε με δέκα παίκτες για κάτι περισσότερο από ένα ημίχρονο, καθώς αποβλήθηκε ο Καμπράλ στο 40’ , διότι δέχθηκε δύο κίτρινες μέσα σε τέσσερα λεπτά.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ στο 14ο λεπτό με τον Ορεγιάνα, αλλά προς το τέλος του πρώτου μέρους άρχισε να γέρνει η πλάστιγγα προς την πλευρά των Βάσκων. Ο Αντούριθ ισοφάρισε στο 38’ με εκτέλεση πέναλτι και λίγο μετά οι γηπεδούχοι απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα. Η ανατροπή ήρθε στο 72ο λεπτό με τον Ραούλ Γκαρθία. Με αυτό το αποτέλεσμα η Μπιλμπάο ανέβηκε στην πέμπτη θέση, προσπερνώντας τη σημερινή της αντίπαλο και βρίσκεται ακόμη πιο κοντά στην εξασφάλιση της συμμετοχής της στο Europa League, ενώ έχει πιθανότητες να πάρει και κάτι καλύτερο.