Με το δεξί η Κροατία

Νικηφόρα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Euro η Κροατία, η οποία κέρδισε στο εναρκτήριο παιχνίδι του 4ου ομίλου την Τουρκία με σκορ 1-0.

Οι Κροάτες ήταν ανώτεροι καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα, δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες για γκολ μπροστά από τα τούρκικα καρέ, περιορίζοντας την ομάδα του Φατίχ Τερίμ σε πιο παθητικό ρόλο.

Στο 41ο λεπτό, ο Μόντριτς μ’ έναν… κεραυνό έξω από την μεγάλη περιοχή άνοιξε το σκορ, βάζοντας σε θέση οδηγού την ομάδα του. Στην επανάληψη, η Κροατία συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και θα μπορούσε να διευρύνει κι άλλο το υπέρ της προβάδισμα, όμως σε δύο περιπτώσεις η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι (η απευθείας εκτέλεσε φάουλ του Σρνα και η κεφαλιά του Πέρισιτς), με αποτέλεσμα το 1-0 να διατηρηθεί μέχρι τέλους.