Έκανε την έκπληξη η Σλοβακία

Την πρώτη της νίκη στο Euro σημείωσε η Σλοβακία, η οποία επιβλήθηκε με σκορ 2-1 της Ρωσίας.

Οι Σλοβάκοι ευτύχισαν να προηγηθούν στο 32ο λεπτό με το γκολ του Βάις. Ο βραχύσωμος επιθετικός με όμορφη ατομική προσπάθεια απέφυγε δύο αντιπάλους του και πλάσαρε ψύχραιμα τον Ακινφέεφ, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του.

Μετά την επίτευξη του γκολ, η Σλοβακία ανέβασε κι άλλο την απόδοσή της και λίγα δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, ο Χάμσικ μ’ ένα εκπληκτικό σουτ από πλάγια θέση, παραβίασε για δεύτερη φορά την αντίπαλη εστία, στέλνοντας με… αέρα δύο τερμάτων την ομάδα του στ’ αποδυτήρια.

Στην επανάληψη οι Ρώσοι πίεσαν για να πετύχουν κάποιο τέρμα και να μειώσουν στο σκορ. Το γκολ για την «αρκούδα» ήρθε στο 80ο λεπτό από την κεφαλιά του Γκλουσάκοφ, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Στο χρόνο  που απέμενε μέχρι την ολοκλήρωση του ματς, οι Σλοβάκοι αμύνθηκαν σωστά, διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα και πανηγύρισαν το τρίποντο.