Στον τελικό η Χιλή (vid)

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά η Χιλή θα βρεθεί στον τελικό του Copa America, καθώς επικράτησε στον ημιτελικό με σκορ 2-0 της Κολομβίας.

Για δεύτερη σερί σεζόν, η κάτοχος του τροπαίου θα βρεθεί στον τελικό και θα έχει την ευκαιρία να υπερασπιστεί τον τίτλο της και πάλι με αντίπαλο την Αργεντινή.

Οι Χιλιανοί έδειξαν από νωρίς τις προθέσεις τους και μόλις στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης, κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ με το γκολ του Αράνκιθ. Η Κολομβία πριν προλάβει να συνέλθει από το σοκ, είδε στο 11ο λεπτό τον Φουενσαλίδα να παραβιάζει για δεύτερη φορά την εστία της και να «κλειδώνει» ουσιαστικά τη νίκη για την Χιλή.

Στην επανάληψη, το έργο των Χιλιανών έγινε ακόμα πιο εύκολο, όταν στο 57ο λεπτό ο Κάρλος Σάντσεθ αντίκρισε την 2η κίτρινη κάρτα και άφησε με 10 παίκτες την ομάδα του. Η Χιλή εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα, διατήρησε μέχρι τέλους το υπέρ της προβάδισμα και πανηγύρισε τελικά τη νίκη και την πρόκριση στον μεγάλο τελικό, εκεί όπου την περιμένει η Αργεντινή.