Αποκλεισμός-σοκ για την Μπόκα Τζούνιορς (vid)

Η Μπόκα αν και προηγήθηκε με 1-0, δεν κατάφερε να ανατρέψει το 2-1 του πρώτου αγώνα στην έδρα της Ιντεπετιέντε ντελ Βάγιε κι έμεινε εκτός τελικού του Κόπα Λιμπερατδόρες.

H Mπόκα κλήθηκε να ανατρέψει το εις βάρος της 2-1 του πρώτου αγώνα και πραγματοποίησε ιδανικό ξεκίνημα καθώς μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης άνοιξε το σκορ με τον Κριστιάν Παβόν.

Η Ιντεπετιέντε όμως αντέδρασε και ισοφάρισε με τον Λουίς Καισέδο στο 25′, ενώ σε διάστημα 3 λεπτών πέτυχε άλλα δύο γκολ (49′, 51′) που την έχρισαν το απόλυτο φαβορία για την πρόκριση.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν όμως το χαμένο πέναλτι του Λοδέιρο στο 71ο λεπτό έδωσε τη χαριστική βολή στις ελπίδες τους για πρόκριση. Το μόνο που κατάφερε η Μπόκα ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις και πάλι με σκόρερ τον Κριστιάν Παβόν.

Έτσι, η Ιντεπετιέντε ντελ Βάγιε πήρε την πρόκριση στον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει σε διπλούς αγώνες (20 και 22 Ιουλίου) την Ατλέτικο Νασιονάλ από την Κολομβία.