Ηττα με… κέρδη

Ο Ιλιτς το γκολ για τους «κιτρινόμαυρους», οι οποίοι πάλεψαν αρκετά απέναντι στους πρωταθλητές Ελλάδος

Την ήττα με 3-1 γνώρισε ο ΑΡΗΣ στο φιλικό προπονητικού χαρακτήρα που έδωσε με τον Ολυμπιακό στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» το πρωί του Σαββάτου.

Στο δεύτερο μόλις φιλικό τους για φέτος, οι «κιτρινόμαυροι» εμφανίστηκαν αισθητά βελτιωμένοι από εκείνο με τον Αχαρναϊκό και μάλιστα απέναντι σε έναν Ολυμπιακό, ο οποίος για 45 λεπτά αγωνίστηκε με όλους τους βασικούς του. Με καλή αμυντική λειτουργία, περισσότερες ευκαιρίες και τον Μπράνα Ιλιτς να πετυχαίνει το πρώτο γκολ της σεζόν για την ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου.

Μέχρι το 35′ η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου στεκόταν πολύ καλά, κυρίως στο ανασταλτικό κομμάτι, περιορίζοντας ικανοποιητικά την δράση της ομάδας του Πάουλο Μπέντο στην περιοχή του Διούδη. Παρόλα αυτά προς το τέλος του ημιχρόνου μίλησε η ποιότητα του Ολυμπιακού, ο οποίος σε διάστημα πέντε λεπτών βρήκε τρεις φορές τον δρόμο προς τα δίχτυα. Στο 39′ έγινε η αρχή με το πλασέ του Πάρντο για να ακολουθήσουν άλλα δύο γκολ από τον Φορτούνη, στο 43′ με πέναλτι και ένα λεπτό αργότερα με πλασέ. Στο ξεκίνημα πάντως της φάσης από την οποία προήλθε το πέναλτι του Ολυμπιακού, οι παίκτες του ΑΡΗ διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ του Σεμπά.

Ο Μπέντο στο ξεκίνημα της επανάληψης άλλαξε τα 10/11 της ενδεκάδας του, με τον Αναστόπουλο από την πλευρά του να ρίχνει στο ματς τους Μιλούνοβιτς και Ιλιτς. Ο δεύτερος ήταν και εκείνος που πέτυχε το γκολ του ΑΡΗ στο 78′, για να διαμορφώσει το τελικό 3-1. Προς το τέλος του αγώνα ο ΑΡΗΣ είχε μία ακόμη πολύ καλή ευκαιρία με τον Παυλίδη μέσα από την περιοχή, αλλά ο 25χρονος μέσος δεν έπιασε το σουτ όπως θα ήθελε…

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πάουλο Μπέντο): Καπίνο, Φιγκέιρας, Ντε λα Μπέγια, Μποτία, Ντα Κόστα, Μιλιβόγιεβιτς, Καμπιάσο, Σεμπά, Πάρντο, Φορτούνης, Ιντέγιε

Επίσης έπαιξαν οι: Λεάλι, Βούρος, Τσιμίκας, Ρέτσος, Ζντιέλαρ, Ανδρούτσος, Ντομίνγκεζ, Ντουρμάζ, Μανθάτης, Πουλίδο και Χουτεσιώτης

ΑΡΗΣ (Νίκος Αναστόπουλος):  Διούδης (65′ Αναγνωστόπουλος), Μπούρμπος, Τσουμάνης, Ιντζίδης, Ρόβας, Ανάκογλου (70′ Ντόγος), Νέτο (46′ Ιλιτς), Αντρέου (65′ Παυλίδης), Καπνίδης (65′ Βουτσιάς), Τάτος (81′ Καρβούνης), Ντούνης (46′ Μιλούνοβιτς)