Γιουβέντους με μια ανάσα

Σε χρόνο dt αποτελείωσε η Γιουβέντους τη Σασουόλο και «βλέπει» Champions League, όπου θα αντιμετωπίσει την Τετάρτη τη Σεβίλλη.

Με άνεση πρωταθλήτριας και τον Γκονσάλο Ιγκουαίν σε μεγάλα κέφια επικράτησε 3-1, κάνοντας το «τρία στα τρία» στη φετινή Serie A και συνεχίσει να δείχνει το ποιος είναι το αφεντικό. Ο «Πιπίτα» έβαλε τις γερές βάσεις για νίκη από τα πρώτα δέκα λεπτά, όπου πρόλαβε να σκοράρει δις (5’, 10’), δίνοντας τις δικές του «απαντήσεις» στους επικριτές του. Το πρώτο τέρμα προήλθε από εξαιρετική συνεργασία των «μπιανκονέρι» και το δεύτερο με εξαιρετικό βον-πλανέ του Αργεντινού φορ.

Ο Πιάνιτς έριξε το τρίτο «χτύπημα» στο 27ο λεπτό και η «Γιούβε» καθάρισε ουσιαστικά από το πρώτο μέρος. Ο Αντέι έδωσε κάποιο ενδιαφέρον στο ματς, μειώνοντας στο 33’, αλλά στην πραγματικότητα δεν αγχώθηκε η ομάδα του Αλέκγρι και πάει με ψυχολογία στην προσεχή αναμέτρηση με τους Ισπανούς.