Σεβίλλη με… cojones

Μεγάλη και συνάμα… αντρική νίκη πήρε η Σεβίλλη στην τρίτη αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν. Οι Ανδαλουσιάνοι έφεραν «τούμπα» ένα χαμένο ματς, επικρατώντας 2-1 της μέχρι τώρα αήττητης Λας Πάλμας, σκοράροντας δύο φορές στα… χασομέρια!

Η Λας Πάλμας μπήκε δυνατά στο ματς και κατάφερε να παγώσει το «Σάντσεθ Πιθκουάν» με τη συμπλήρωση 15 λεπτών. Ο Ταναούσου έγινε κάτοχος της μπάλας λίγο έξω από την περιοχή και με ένα πολύ ωραίο φαλτσαριστό σουτ νίκησε τον Ρίκο, γράφοντας το 1-0.

Η Σεβίλλη πίεσε, έφτιαξε ευκαιρίες, ενώ κινδύνεψε κιόλας να δεχτεί και δεύτερο γκολ. Τα λεπτά περνούσαν, οι γηπεδούχοι δεν έδειχναν να μπορούν να φθάσουν στο γκολ ωστόσο μια απερισκεψία του Μπίγας, που υπέπεσε σε παράβαση πέναλτι ενώ αντίκρισε και την κόκκινη κάρτα, έβαλε τους Ανδαλουσιάνους στο παιχνίδι. Στο 89’, λοιπόν, ο Σαράμπια ισοφάρισε από την άσπρη βούλα και στο 94’ ο Φερνάντες ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Μεγάλο διπλό για τη Βιγιαρεάλ, που επικράτησε 2-0 στην έδρα της Μάλαγα. Στο 33ο λεπτό ο Κόστα έβαλε σε θέση οδηγού τα «κίτρινα υποβρύχια», ενώ επτά λεπτά αργότερα ο Μπρούνο δεν κατάφερε να σκοράρει από τα 11 βήματα. Ωστόσο, στο 44’ ο Σανσόνε διαμόρφωσε το τελικό σκορ.