Πέρασε από την Γαλικία η Σεβίλλη

Και τώρα Champions League

Το μεγάλο της πρόβλημα ήταν ένα. Τα εκτός έδρας ματς. Τεράστιο πρόβλημα, τεράστιο κόλλημα, πληγή κανονική για τις φιλοδοξίες της. Φέτος, αυτό έχει αλλάξει. Η Σεβίλλη βρίσκει τρόπο να μαζεύει βαθμούς κι εκτός Ανδαλουσίας, παίζοντας με θάρρος, θράσος κι αυτοπεποίθηση.

Για την ομάδα του Χόρχε Σαμπαόλι αυτό που έκανε στο «Ριαθόρ» είναι το αποτέλεσμα της χρονιάς. Κι αυτό γιατί βρέθηκε να χάνει από νωρίς με 2-0 από τέρματα των Μπάμπελ (1’) και Αντόνε (42’) κι όμως βρήκε τρόπο να αποδράσει με το διπλό, που μείωσε σε τρεις βαθμούς την απόσταση της από την κορυφή.

Ο Στίβεν Ν’ Ζονζί κράτησε την Σεβίλλη μες το κόλπο με το άμεσο 2-1 (44’) και το δεύτερο ημίχρονο ήταν ένας συνεχής μονόλογος για τους φιλοξενούμενους, που δικαιώθηκαν στο τέλος. Από μία κόντρα η μπάλα στρώθηκε στον Βιτόλο για το 2-2 (87’) και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο προωθημένος Μερκάδο εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Τίτον για το 2-3 που ολοκλήρωσε την επική… remontada για την Σεβίλλη.