«Κιτρινόμαυρος» θρίαμβος (vids)

Με γκολ του Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ, η Ντόρτμουντ κέρδισε με 1-0 την Μπάγερν Μονάχου και μείωσε στους έξι βαθμούς την απόσταση από την κορυφή.

Οι Βεστφαλοί ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι και στο 10ο λεπτό ο Ομπαμεγιανγκ βρήκε δίχτυα, βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Η Μπάγερν ανέβασε την απόδοσή της κι επιχείρησε να ισοφαρίσει, όμως η αμυντική λειτουργία της ομάδας του Τόμας Τούχελ δεν της επέτρεψε κάτι τέτοιο.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν και στο δεύτερο ημίχρονο να πιέζουν για την ισοφάριση, όμως η Ντόρτμουντ κατάφερε να διατηρήσει το υπέρ της προβάδισμα μέχρι τέλους και να πάρει το “τρίποντο” της νίκης.

Με την σημερινή νίκη η Ντόρτμουντ έφτασε τους 21 βαθμούς κι απέχει, πλέον, τρεις από την 2η Μπάγερν (24) και 6 από την πρωτοπόρο Λειψία (27).