Διαστημική η Λακορούνια (vid)

Οι Βάσκοι ξέχασαν το καλό τους πρόσωπο και η διαστημική Λα Κορούνια έφτασε στο εντυπωσιακό 5-1.

Ανέλπιστο πάρτι για την Λα Κορούνια κόντρα στην Σοσιεδάδ. Η ομάδα του Γκαριτάνο έκανε ό,τι ήθελε κόντρα στην άθλια Σοσιεδάδ, που γνώρισε ντροπιαστική ήττα με σκορ 5-1.

Ο χορός των γκολ ξεκίνησε στο 13ο λεπτό με τον Σίδνεϊ, ενώ λίγο πριν την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού ο Ινίγο Μαρτίνεθ έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Το ημίχρονο βρήκε την «Ντέπορ» να προηγείται 3-0 ύστερα και από το τέρμα του Αντόνε (42’). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με γκολάρα του Γιούρι στο 57’, όμως δεν μπόρεσαν να αγχώσουν τους παίκτες του Γκαριτάνο, που πέτυχαν ακόμη δύο γκολ με τους Μπάμπελ (64’) και Αντόνε (77’).

Με αυτή τη νίκη η Λα Κορούνια βγήκε από τη ζώνη του υποβιβασμού ενώ είχε να επικρατήσει με τέσσερα τέρματα διαφορά σε ματς πρωταθλήματος από τον Οκτώβριο του 2003 (5-1 την Ατλέτικο). Στην 6η θέση με 23 παρέμεινε η ομάδα του «Σαν Σεμπαστιάν».