Έμειναν στο "Χ" οι πρωταθλητές

Η Μίντλεσμπρο ήταν ελαφρώς ανώτερη από την Λέστερ στην αναμέτρηση του «Riverside», ωστόσο οι μαχητικοί πρωταθλητές κράτησαν την παράδοση που τους θέλει να μη χάνουν από την «Μπόρο», αποσπώντας το 0-0

Με πέντε αλλαγές στη βασική ενδεκάδα σε σχέση με τη νίκη επί της Γουέστ Χαμ το Σάββατο, η ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι μπήκε δυνατά στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας πολύ ορεξάτο τον Ριγιάντ Μαχρέζ, ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν σύντομα να ισορροπήσουν την κατάσταση και να δημιουργήσουν τη μεγαλύτερη ευκαιρία για γκολ, με τον Αλβάρο Νεγρέδο να αστοχεί από κοντά μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκαστόν Ραμίρες στο 31′.

Η Μίντλεσμπρο ανέβασε την απόδοσή της στην επανάληψη και μέχρι το 75′ πίεσε πολύ την άμυνα των «Αλεπούδων», η οποία όμως ανταποκρίθηκε με επιτυχία έχοντας έναν πολύ σταθερό Κάσπερ Σμάιχελ. Η Λέστερ, η οποία κράτησε απαραβίαστη την εστία της για δεύτερη συνεχόμενη αναμέτρηση, προσπάθησε να απειλήσει με αντεπιθέσεις στα τελευταία λεπτά, κυρίως μετά την είσοδο των γρήγορων Aχμέντ Μούσα και Ντεμαράι Γκρέι.

Το τελικό 0-0 αδικεί ελαφρώς την προσπάθεια των νεοφώτιστων, οι οποίοι δεν κατάφεραν να νικήσουν τους σημερινούς αντιπάλους τους για 14ο συνεχόμενο παιχνίδι πρωταθλήματος, και τους αφήνει δύο πόντους πίσω τους στη βαθμολογία (19 πόντοι έναντι 21), ενώ οι φιλοξενούμενοι πήραν μόλις τον τρίτο τους βαθμό σε 10 εκτός έδρας αναμετρήσεις τη φετινή περίοδο και «κρατάνε» επίσης τη βελτίωση της οπισθοφυλακής τους στα τελευταία ματς.