Άλωσε το Σαν Σίρο η Νάπολι (vid)

Σημαντικό διπλό της Νάπολι…

Μόλις στο 9ο λεπτό του αγώνα οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει σημαντικότατο προβάδισμα για τη νίκη, χάρη στα τέρματα των Λορέντσο Ιντσίνιε (με υπέροχο βολέ έξω από την περιοχή στο 5′) και Χοσέ Μαρία Καγιεχόν (με κοντινό πλασέ 9′), με τον Ντρις Μέρτενς να διαλύει σε αμφότερες τις περιπτώσεις την άμυνα των γηπεδούχων και να «ταΐζει» ιδανικά τους συμπαίκτες του.

Στο 30′ πάντως ο Βέλγος διεθνής εξτρέμ έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 0-3 και να «τελειώσει» ουσιαστικά το ματς, με αποτέλεσμα επτά λεπτά αργότερα ο Σλοβάκος μέσος Γιουράι Κούτσκα να μειώσει σε 1-2 μετά από κλέψιμο στον χώρο της μεσοαμυντικής γραμμής της Νάπολι και να δώσει νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

H Μίλαν πίεσε πολύ στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο η άμυνα των «παρτενοπέι» (οι οποίοι έβγαλαν και κάποιες επικίνδυνες αντεπιθέσεις) και ο τερματοφύλακας Πέπε Ρέινα ανταπεξήλθαν με επιτυχία στην πίεση, με αποτέλεσμα η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι να κρατήσει το υπέρ της 2-1 και να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα η Νάπολι ισοβαθμεί με την Ρόμα στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, έχοντας 44 πόντους μετά από 21 αγωνιστικές, έναν λιγότερο από την πρωτοπόρο Γιουβέντους αλλά με δύο παιχνίδια περισσότερα, ενώ η Μίλαν παρέμεινε στην πέμπτη θέση με 37 βαθμούς, έναν πάνω από την συμπολίτισσα Ίντερ.