Η Νις είναι εδώ!

Έπειτα από τρεις ισοπαλίες η Νις επέστρεψε στις νίκες, καθώς επιβλήθηκε με 3-1 της Γκινγκάμπ

Επιτέλους νίκη για τη Νις. Η ομάδα του Λουσιέν Φαβρ επιβλήθηκε με 3-1 της Γκινγκάμπ, κάνοντας κακή εμφάνιση στην επανάληψη και επέστρεψε, περιμένοντας το ντέρμπι της Μονακό με την Παρί, στην κορυφή. Οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν σκληρό καρύδι, όμως με τον Σερί να επιστρέφει από την Αφρική, οι νισουά τα κατάφεραν.

Το ματς ξεκίνησε με το γκολ του Σαλιμπούρ για την Γκινγκάμπ να ακυρώνεται για φάουλ στον κίπερ Καρντινάλ και τον Πλέα να ανοίγει το σκορ για τη Νις μόλις στο 11’ έπειτα από ωραία ομαδική προσπάθεια. Οι γηπεδούχοι πήραν τα πάνω τους, ήταν καλύτεροι και στο 38’ έκαναν το 2-0, όταν ο Σερί έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα του Γιόνσον. Στην επανάληψη οι νισουά έπαιξαν με τη φωτιά και είδαν τον Μπριάν να μειώνει σε 2-1 με πολύ ωραίο γκολ στο 63’ και την Γκινγκάμπ να πιέζει για την ισοφάριση. Τελικά, μία φάση που παραλίγο να εξελιχθεί σε… βατερλό, βγήκε η αντεπίθεση και ο Μπαλοτέλι έκανε το 3-1, τελειώνοντας τα πάντα, μετά την ωραία ασίστ του Σουκέ.