Στοπ στην Σεβίλλη από Εσπανιόλ (vids)

Η Εσπανιόλ έβαλε τέλος στο σερί πέντε νικών -στο πρωτάθλημα- της Σεβίλλης, με την νίκη της με 3-1, για την 20η αγωνιστική της Primera Division.`

Η Σεβίλλη έμεινε με παίκτη λιγότερο από το 2ο λεπτό της αναμέτρησης όταν ο Παρέχα ανέτρεψε τον Πιάτι. Το αποτέλεσμα ήταν να αφήσει την ομάδα του με δέκα παίκτες και να «δώσει» πέναλτι στην Εσπανιόλ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ρέγιες και στο 4′ έβαλε την Εσπανιόλ σε… θέση οδηγού.

Οι φιλοξενούμενοι έψαξαν την απάντηση και, παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, ισοφάρισαν με τον Στέβαν Γιόβετιτς στο 20′.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου η Εσπανιόλ πήρε εκ νέου το προβάδισμα και με το γκολ του Ναβάρο «πήγε» στο ημίχρονο με το υπέρ της 2-1. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε με κεφαλιά ο Χεράρντ Μορένο στο 71ο λεπτό.

Η Σεβίλλη παρέμεινε στην τρίτη θέση, με 42 βαθμούς, σε ισοβαθμία με την δεύτερη Μπαρτσελόνα. Η Εσπανιόλ, με το σημερινό «τρίποντο» ανέβηκε στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα και απέχει 5 πόντους από την 6η θέση, που «δίνει» ευρωπαϊκό εισιτήριο.