Δούλεψε και η… Νάπολι για τη Γιουβέντους (vid)

Γκέλα και η Νάπολι…

Οι φιλοξενούμενοι, με μόλις 10 βαθμούς στο «σακούλι» μετά από 21 αγωνιστικές και τον Ουρουγουανό τεχνικό Λουίς Ντιέγκο Λόπες για πρώτη φορά στον πάγκο τους, άνοιξαν το σκορ στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης του San Paolo, χάρη σε κεφαλιά του Σκοπιανού επιθετικού Ίλιε Νεστορόφσκι μετά από έξοχη σέντρα του δεξιού οπισθοφύλακα Αντρέα Ρισπόλι.

Οι γηπεδούχοι του Μαουρίτσιο Σάρι ανέβασαν την απόδοσή τους στην επανάληψη και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 66′ με σουτ έξω από την περιοχή του Βέλγου διεθνούς εξτρέμ Ντρις Μέρτενς, ο οποίος είχε και δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο, εκμεταλευόμενοι την τραγική αντίδραση του 20χρονου Κροάτη τερματοφύλακα των Σικελών, Γιόζιπ Πόσαβετς (η μπάλα έφυγε μέσα από τα χέρια του).

To 1-1 δεν άλλαξε ως σκορ μέχρι τη λήξη του αγώνα, παρά την αποβολή του κεντρικού αμυντικού της Παλέρμο Εντοάρντο Γκολντανίγκα στο 90′, και έτσι η Γιουβέντους ήταν χωρίς καμία αμφιβολία η κερδισμένη αυτού του Σαββατοκύριακου, καθώς έφτασε τους 51 βαθμούς έναντι 47 της Ρόμα και 45 της Νάπολι, ενώ έχει και ένα ματς λιγότερο.