«Άλωσε» την Πόλη η Μπασκόνια

Με απουσίες η Φνέρ

Η Μπασκόνια μετά τη νίκη της επί της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ανέβηκε στο 14-11, ενώ συγχρόνως έκανε ένα… δώρο στον Ολυμπιακό (17-7), ο οποίος έχει την ευκαιρία να ξεφύγει περισσότερο της τουρκικής ομάδας (16-9), η οποία αγωνίστηκε χωρίς του τραυματίες Κώστα Σλούκα κι Εκπε Ούντοχ.

Ο Μπογκντάνοβιτς ήταν… ζεστός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, καθώς οδήγησε την ομάδα του στο 11-6 και στο 13-8, αλλά οι Βάσκοι δεν άφησαν τους αντιπάλους τους να… χτίσουν μία διαφορά και βρίσκοντας λύσεις από τον Μπλάζιτς έκλεισαν την πρώτη προηγούμενοι με 18-19.

Οι ομάδες στη μεγαλύτερη διάρκεια της δεύτερης περιόδου συμβάδιζαν στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους, όμως, να βρίσκουν μία επιπλέον λύση από την αγωνιστική άνοδο του Λάρκιν. Η ομάδα του Σίτο Αλόνσο μάλιστα τρέχοντας 0-9 με τους Μπάντινγκερ, Λάρκιν, Λουζ και Χάνγκα πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 35-43.

Οι Ντιόπ και Λάρκιν στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ανέβασαν την διαφορά στους 12 πόντους (35-47, 23′), με την ομάδα του «Ζοτς», όμως, να απαντά με τους Μπογκντάνοβιτς και Μαχμούτογλου μειώνοντας σε 55-56 (29΄). Ο Σενγκέλια και ο Μπάντινγκερ, όμως, φρόντισαν η Μπασκόνια να αρχίσει την τέταρτη περίοδο από το +6 (55-61, 30′).

Η Μπασκόνια διατήρησε το προβάδισμα σε όλη την διάρκεια της τέταρτης περιόδου και στο 35′ βρέθηκε και πάλι στο +10 (50-60). Η Φενέρμπαχτσε, όμως, δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και τρέχοντας σερί 0-8, με τους Κάλινιτς, Μπογκντάνοβιτς και Αντιτς μείωσε σε 68-70, ενώ με κάρφωμα του Μπένετ πλησίασε στο -1 (70-71). Η Μπασκόνια, όμως, έμεινε ψύχραιμη και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 74-79, με τον Μπένετ προηγουμένως και με το σκορ να είναι στο 74-77, να έχει αστοχήσει σε τρίποντο.

Δεκάλεπτα: 18-19, 35-43, 55-61, 74-79