Με πέναλτι στο 97′ η Γιουβέντους (vids)

Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πάουλο Ντιμπάλα στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων, η Γιουβέντους επικράτησε με 2-1 της Μίλαν και σημείωσε τη 15η φετινή εντός έδρας νίκη της σε ισάριθμες αναμετρήσεις

H Γιουβέντους προερχόταν από ένα εντυπωσιακό 14/14 στην έδρα της τη φετινή περίοδο, ωστόσο μια αναμέτρηση με την Μίλαν είναι πάντα ντέρμπι παρά τη διαφορά των 17 πόντων που χωρίζει τις δύο ομάδες στον βαθμολογικό πίνακα της Serie A… Το πρώτο ημίωρο του ματς ανήκε σχεδόν εξ ολοκλήρου στους γηπεδούχους, οι οποίοι «προειδοποίησαν» δύο-τρεις φορές με τον ορεξάτο Πάουλο Ντιμπάλα και τελικά άνοιξαν το σκορ στο 30′, με κοντινό βολέ του Μαροκινού κεντρικού αμυντικού Μεχντί Μπενάτια μετά από ψηλοκρεμαστή μπαλιά του Ντάνι Άλβες με το αριστερό.