900άρης Κριστιάνο και ποδαρικό με το δεξί η Πορτογαλία

Ποδαρικό με το δεξί για την Πορτογαλία στη βραδιά του Κριστιάνο. Η ομάδα του Μαρτίνεθ λύγισε με 2-1 την Κροατία στη Λισαβόνα στην πρεμιέρα του Nations League. Τρομερό «διπλό» της Πολωνίας στην έδρα της Σκωτίας με σκορ 3-2.
Η Πορτογαλία άφησε πίσω την -όχι πετυχημένη- παρουσία της στο Euro 2024, ξεκινώντας νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στο Nations League. Μόλις στο 7ο λεπτό ο Νταλότ έδειξε τον δρόμο προς τη νίκη στους Ίβηρες. Αφού αξιοποίησε την μπαλιά του Μπ. Φερνάντες και με εκτελώντας τον Λιβάκοβιτς στην κλειστή του γωνία, άνοιξε το σκορ. Στο 34’ ήρθε η σειρά του Κριστιάνο. Άλλωστε ήταν αναμενόμενο ότι αυτή θα ήταν η βραδιά του. Εκμεταλλευόμενος την ωραία σέντρα του Μέντες από τα αριστερά πλάσαρε από κοντά τον γκολκίπερ της Φενέρμπαχτσε και έφτασε τα 900 γκολ στην καριέρα του.

Τρομερή ματσάρα έγινε στο Σκωτία-Πολωνία, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν 3-2. Στο πρώτο μέρος ήταν το απόλυτο αφεντικό της αναμέτρησης και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι 2-0. Διότι άνοιξαν και έκλεισαν εξαιρετικά το ημίχρονο, με τον Σεμπαστιάν Σιμάνσκι να βρίσκει δίχτυα στο 8’ και τον Λεβαντόφσκι στο 44ο λεπτό.
Η αντεπίθεση των γηπεδούχων ξεκίνησε με το «καλημέρα» στο β’ μέρος, με τον Γκίλμουρ να μειώνει στο 46’, ενώ ισοφάρισε ο ΜακΤόμινεϊ στο 76ο λεπτό. Η τελευταία κουβέντα άνηκε στην Πολωνία, με τον Ζαλέφσκι να σημειώνει «χρυσό» γκολ στο 97’ με εκτέλεση πέναλτι.