Χόφενχαϊμ για Champions League

Άλλαξε την ροή του παιχνιδιού η κόκκινη κάρτα της Χέρτα

Τεράστια εκτός έδρας νίκη για την Χόφενχαϊμ απέναντι στην Χέρτα Βερολίνου που την ανεβάζει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας της Bundesliga, με 48 βαθμούς σε 26 αγωνιστικές, παρότι οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ με τον Σλοβάκο δεξιό οπισθοφύλακα Πίτερ Πέκαρικ στο 32ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι του θαυματουργού νεαρού τεχνικού Γιούλιαν Νάιγκελσμαν όμως είχαν σε μεγάλη βραδιά τον Κροάτη διεθνή επιθετικό Αντρέι Κράμαριτς, ο οποίος ισοφάρισε στο 39′ με εκτέλεση πέναλτι και διαμόρφωσε το τελικό 3-1 στο 86′, ενώ to 2-1 είχε κάνει ο ταλαντούχος κεντρικός αμυντικός Νίκολας Σίλε στο 76′.

Στο 58ο λεπτό αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα o 20χρονος αμυντικός της Χέρτα Βερολίνου Μαξιμίλιαν Μίτελσταντ, ενώ η φάση που «σημάδεψε» την αποψινή αναμέτρηση ήταν ο σοκαριστικός τραυματισμός του επιθετικού της Χόφενχαϊμ, Σάντρο Βάγκνερ, στον δείκτη του αριστερού χεριού του.