Κατέκτησε το «Emirates Cup» η Άρσεναλ

H Άρσεναλ κατέκτησε το «Emirates Cup» παρά την αποψινή ήττα της με 2-1 από την Σεβίλλη, για την οποία ο μέσος Στίβεν Ενζονζί σημείωσε ένα υπέροχο γκολ.

Το επιεικώς… περίεργο σύστημα του φιλικού τουρνουά, στο οποίο κάθε γκολ μετρούσε ως πόντος, επέτρεψε στον αρχηγό των «Κανονιέρηδων», Περ Μερτεζάκερ να (μην) σηκώσει την κούπα (καθώς ο πολύπειρος Γερμανός κεντρικός αμυντικός κατάλαβε μάλλον ότι θα ήταν ντροπή να υψώσει το τρόπαιο) του «Emirates Cup», παρότι η Σεβίλλη νίκησε και στα δύο παιχνίδια της, ενώ η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ μόνο την Μπενφίκα με 5-2 το Σάββατο.

Οι υποστηρικτές των Λονδρέζων πάντως απόλαυσαν το πρώτο τέρμα του μεγάλου μεταγραφικού αποκτήματός τους το φετινό καλοκαίρι, Αλεξάντρ Λακαζέτ, στο γήπεδό τους, με το οποίο ο Γάλλος διεθνής επιθετικός ισοφάρισε σε 1-1 στο 60′, και ενώ οι Ανδαλουσιανοί είχαν προηγηθεί χάρη στην όμορφη προσπάθεια του ταλαντούχου Αργεντινού επιτελικού μέσου Χοακίν Κορέα 11 λεπτά νωρίτερα.

Αυτός που «μίλησε» τελευταίος πάντως ήταν ο Γάλλος ανασταλτικός μέσος της ομάδας του Εντουάρντο Μπερίσο, Στίβεν Ενζονζί, στο 68ο λεπτό, με ένα πραγματικά αριστουργηματικό σουτ εκτός περιοχής, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 και χαρίζοντας στην Σεβίλλη μια φιλική νίκη γοήτρου, την ώρα που η Άρσεναλ κατέκτησε το «Emirates Cup», παρά την αποψινή ήττα, για πέμπτη φορά την τελευταία δεκαετία.