Δεν έκανε το θαύμα η ΑΕΚ Λάρνακας

Η ΑΕΚ Λάρνακας δεν κατάφερε να ανατρέψει την ήττα της με 3-1 στον πρώτο αγώνα και αποκλείστηκε από το Europa League μετά την ισοπαλία (0-0) με την ισχυρή Βικτόρια Πλζεν.

Oι Κύπριοι ήταν σαφώς ανώτεροι από τους Τσέχους στο πρώτο ημίχρονο της αποψινής αναμέτρησης στο «ΑΕΚ Arena», ωστόσο δεν κατάφεραν να σκοράρουν παρότι δημιούργησαν ορισμένες αξιόλογες ευκαιρίες για γκολ και είχαν συντριπτικά υπέρ τους την κατοχή της μπάλας.

Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν κάπως τον ρυθμό του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο, διαχειρίστηκαν καλά το προβάδισμά τους από το πρώτο παιχνίδι στο Πλζεν και κατάφεραν να κρατήσουν το 0-0 μέχρι τη λήξη, παίρνοντας έτσι την πρόκριση στους ομίλους του Europa League.

H σημαντικότερη ευκαιρία για την ΑΕΚ Λάρνακας στην επανάληψη ήταν το δοκάρι του Χέκτορ Χέφελ, με μακρινό σουτ στο 80ο λεπτό, σε ένα σημείο όπου ένα γκολ θα την έβαζε «γερά» στο παιχνίδι της πρόκρισης, παράλληλα με τη «θερμή» συμπαράσταση των φιλάθλων της.