«Back-to-back» Κυπελλούχος Ιταλίας η Ίντερ

Δια χειρός Λαουτάρο Μαρτίνες… Κυπελλούχος Ιταλίας η Ίντερ! Με τον Αργεντινό στράικερ να σκοράρει δις, οι «νερατζούρι» ανέτρεψαν το προβάδισμα της Φιορεντίνα με τον Γκονζάλες και σήκωσαν το δεύτερο σερί Coppa Italia (1-2) , φτάνοντας τις 9 κούπες.
Ισοφάρισαν τη Ρόμα σε κατακτήσεις Κυπέλλων οι Μιλανέζοι, με τον Λαουτάρο Μαρτίνες να συνεχίζει την παράδοση που λέει ότι όποτε σκοράρει σε τελικό η ομάδα του κερδίζει (σσ. έχει βρει δίχτυα στους 3 από τους 5 τελικούς που έχει παίξει, με την ομάδα του να κατακτά το τρόπαιο ισάριθμες φορές).

Εξαιρετικοί και οι «βιόλα», αλλά δεν κατάφεραν να αυξήσουν τα τρόπαιά τους έχοντας 6/12 στο Coppa Italia και πλέον στρέφονται στον τελικό του Europa Conference League με αντίπαλο τη Γούεστ Χαμ, ενώ οι «νερατζούρι» σε αυτόν του Champions League κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι.

Με φόρα από τα… αποδυτήρια η Φιορεντίνα, άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης! Ο Ικονέ έκανε το γύρισμα, με την άμυνα της Ίντερ να κοιμάται και τον Γκονζάλες από κοντά να κάνει το 1-0 μέσα σε έντονους πανηγυρισμούς από τους χιλιάδες οπαδούς των “βιόλα” στο Ολίμπικο. Στο 7ο λεπτό η Ίντερ είχε μια καλή ευκαιρία για να ισοφαρίσει, με τον Ντάμφρις να κάνει το γύρισμα, ο Τζέκο το σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.
Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι είχε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία στο 24ο λεπτό, με τον Λαουτάρο να παίζει ωραία ένα-δυο με τον Τζέκο, αλλά ο Βόσνιος από θέση τετ-α-τετ δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Τελικά το γκολ ήρθε στο 29’ με τον Λαουτάρο που έκανε ωραίο τελείωμα με το εξωτερικό μετά από πάσα του Μπρόζοβιτς για το 1-1!
Η Ίντερ συνέχιζε να απειλεί την εστία του Τερατσάνο, με τον Λαουτάρο να ξαναχτυπάει για το 2-1 στο 37ο λεπτό. Ο Μπαρέλα έκανε το γύρισμα και ο Αργεντινός με τρομερό γυριστό διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του, στέλνοντάς την στα αποδυτήρια με προβάδισμα.

Ισορροπημένα έπαιζαν οι δυο ομάδες στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, ανεβάζοντας ρυθμό από το 50’ και έπειτα. Στο 57’ η Φιορεντίνα είχε μια καλή στιγμή για να ισοφαρίσει, όταν ο Καμπράλ πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Χαντάνοβιτς μπλόκαρε.
Στην συνέχεια ήρθε η σειρά της Ίντερ για να απειλήσει, όταν ο Λουκάκου έκανε το σουτ, αλλά έδιωξε άτσαλα ο Τερατσάνο, με τον Ντι Μάρκο να παίρνει το ριμπάουντ, με τον βοηθό ωστόσο να σηκώνει το σημαιάκι για οφσάιντ. Οι «βιόλα» έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 72ο λεπτό για το 2-2, όταν ο Μαντράγκορα από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Ο Γιόβιτς στο 79ο λεπτό μπήκε στην περιοχή, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει με δυνατό σουτ τον Χαντάνοβιτς από πολύ κοντά.
Φιορεντίνα-Ίντερ: 1-2
Η ομάδα του Ιταλιάνο απειλούσε συνεχώς στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Χαντάνοβιτς να είναι ο φύλακας άγγελος της Ίντερ και να σώζει συνεχώς την εστία του. Στο 82’ η Φιορεντίνα έχασε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Ντοντό έκανε μια γλυκιά σέντρα, ο Γιόβιτς έπιασε την κεφαλιά που πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας της Ίντερ.
Ο Γκονζάλες στο 87’ έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και πήρε πολύ ύψος, ο Χαντάνοβιτς έχασε τη θέση του αλλά ο Ατσέρμπι έδιωξε πάνω στη γραμμή, με τους «βιόλα» να μην μπορούν να πιστέψουν αυτά που χάνουν!

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με την Ίντερ να κρατάει το προβάδισμα της και να είναι η μεγάλη νικήτρια στο Κύπελλο Ιταλίας κόντρα στην εξαιρετική Φιορεντίνα!

Πηγή: sport-fm.gr