Bundesliga: «Μπλόκο» στη Βρέμη για τη Ντόρτμουντ, «χρυσός» βαθμός στο 90+4΄για Μάιντς

Η πρώτη γκέλα της σεζόν είναι γεγονός για τη Ντόρτμουντ! Οι Βεστφαλοί δεν κατάφεραν να δώσουν συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα μετά τη νικηφόρα πρεμιέρα, καθώς κόλλησαν στο 0-0 στην έδρα της Βέρντερ Βρέμης και πέταξαν τους πρώτους βαθμούς. Σε ένα μοιρασμένο ματς η αποβολή του Σλότερμπεκ στο 73΄έκανε ακόμα πιο δύσκολο το έργων των φιλοξενούμενων, οι οποίοι δεν βρήκαν ποτέ τη λύση και μοιραία περιορίστηκαν σε λευκή ισοπαλία.

Ματσάρα και μοιρασμένοι βαθμοί στη Στουτγκάρδη
Παρότι η Στουτγκάρδη πήρε σαφές προβάδισμα νίκης στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με την Μάιντζ, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η Μάιντζ έφερε το ματς στα ίσα στο δεύτερο μέρος, ενώ το φινάλε ήταν δραματικό με το ματς να λήγει τελικά ισόπαλο 3-3. Η Στουτγκάρδη προηγήθηκε με το κοντινό κλασέ του Μιγό μόλις στο 8ο λεπτό, ενώ επτά λεπτά αργότερα ο Λέβελινγκ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με δυνατό μονοκόμματο σουτ. Η Μάιντζ, ωστόσο, αντέδρασε, και κατάφερε να μειώσει πριν τη λήξη του ημιχρόνου, με το εύστοχο πέναλτι πτου Αμίρι στο 43′.

Παρά τις χαμένες ευκαιρίες της Στουτγκάρδης στο δεύτερο μέρος, η Μάιντζ ήταν αυτή που βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Μπούρκαρντ με ωραία κεφαλιά-ψαράκι ισοφάρισε στο 62′, με τους φιλοξενούμενους μάλιστα να φτάνουν και σε τρίτο τέρμα, το οποίο ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Η Στουτγκάρδη συνέχισε να ψάχνει το γκολ και δικαιώθηκε δύο λεπτά πριν τη λήξη του ματς, ωστόσο η Μάιντζ «χτύπησε» στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον Λέιτς, γράφοντας το τελικό 3-3.

«Καθάρισε» σε ένα τρίλεπτο η Βόλφσμπουργκ
Η Βόλφσμπουργκ,  βρήκε το πρώτο της «τρίποντο» στη σεζόν μετά την εκτός έδρας νίκη της απέναντι στη νεοφώτιστη Χόλσταϊν Κίελ με 2-0. Οι φιλοξενούμενοι «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη μέσα σε τρία λεπτά στο δεύτερο μέρος. Αρχικά, άνοιξαν το σκορ χάρη στην εντυπωσιακή εκτέλεση φάουλ του αρχηγού τους, Άρνολντ στο 27′. Ο οποίος έγινε δημιουργός του δεύτερου τέρματος των Λύκων, με τον Μπόρναου να κάνει το 2-0 με κεφαλιά. Από εκεί και πέρα, η Βόλφσμπουργκ πίεσε και για τρίτο γκολ χάνοντας μερικές καλές στιγμές, αλλά το αποτέλεσμα δεν άλλαξε μέχρι τη λήξη του ματς.