Bundesliga: «Ξεμπούκωσε» με τεσσάρα η Λειψία, διέλυσε τη Φράιμπουργκ η Ζανκτ Πάουλι

Στο κατόπι της Μπάγερν συνεχίζει η Λειψία, η οποία μετά από δυο σερί ισοπαλίες επέστρεψε με κρότο στις νίκες και με τεσσάρα απέναντι στην Άουγκσμπουργκ (4-0). Μέσα σε τέσσερα λεπτά ο Σέσκο σκόραρε δυο φορές στο 11΄και στο 15΄για να χτίσει βάσεις νίκης, τις οποίες χαλύβδωσαν ακόμα περισσότερο στο β΄μέρος. Αρχικά στο 46΄ο Οπεντά έγραψε το 3-0, με τον Σιμόνς εννιά λεπτά αργότερα να προσθέτει στη σφραγίδα του στον θρίαμβο της Λειψίας που πλησίασε τη Μπάγερν στο -1 αλλά με ματς περισσότερο.

«Αλύγιστη» η Στουτγκάρδη των δέκα παικτών
Η Βόλφσμπουργκ έχασε την ευκαιρία να επιστρέψει στα τρίποντα, αφού είδε τη Στουτγκάρδη να αρνείται να παραδοθεί και να αποσπά την ισοπαλία (2-2) στα χασομέρια. Ο Βιντ άνοιξε το σκορ για τους Λύκους στο 20′ και ο Μιλό στο 32′ έφερε το ματς στα ίσα. Οι Σουηβοί έμειναν με δέκα παίκτες στο 63′ μετά την αποβολή του Κάραζορ και πέντε λεπτά μετά ο Αμούρα έδωσε ξανά το προβάδισμα στη Βόλφσμπουργκ. Στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων όμως, ο Ουντάβ «χτύπησε» για δεύτερο σερί ματς και χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του που συνεχίζει στην 8η θέση της Bundesliga.

«Συνήλθε» με «διπλό» η Χάιντενχαϊμ
Μετά από τις δύο βαριές ήττες κόντρα σε Φράιμπουργκ και Ντόρτμουντ, η Χάιντενχαϊμ… ανάρρωσε και επέστρεψε στα τρίποντα επικρατώντας 2-0 της Μάιντς εκτός έδρας. Ο Πίρινγκερ έβαλε από νωρίς θεμέλια νίκης, αφού στο 15′ άνοιξε το σκορ και η αποβολή του Χάντσε-Όλσεν στο 29′ απλοποίησε περαιτέρω τα πράγματα. Στο 80′, και η Χάιντενχαϊμ έμεινε με δέκα παίκτες εξαιτίας της κόκκινης του Ντορς, όμως ο Σόπνερ με κεφαλιά στο 86′ κλείδωσε τη νίκη, που ανέβασε την ομάδα του στην 5η θέση της Bundesliga.

Ξεκόλλησε στα… χασομέρια η Γκλάντμπαχ
Ξανά νίκη πανηγύρισε η Γκλάντμπαχ. Μετά από δυο σερί ήττες τα Πουλάρια επικράτησαν 1-0 επί της Ουνιόν Βερολίνου και και έφτασαν τους έξι βαθμούς στη 10η θέση της Bundesliga. Το μοναδικό γκολ του αγώνα σημείωσε στο 90+6΄ο Τσβανκάρα για να υπογράψει το ματς και να χαρίσει το τρίποντο στους γηπεδούχους.

Πρώτη νίκη για την Ζανκτ Πάουλι του Σάλιακα
Η Ζανκτ Πάουλι έφυγε με το υπέρ της 3-0 από την έδρα της Φράιμπουργκ και πανηγύρισε το πρώτο «τρίποντο» στη φετινή Bundesliga. Βασικός ο Μανώλης Σάλιακας που αγωνίστηκε για 77 λεπτά. Η Ζανκτ Πάουλι άνοιξε το σκορ στο 12′ με τον Σαντ και στο 45′ ο Αφολαϊάν έκανε το 2-0, αφού προηγουμένως η Φράιμπουργκ έχασε την ευκαιρία να μειώσει με το χαμένο πέναλτι του Γρκίφο (41′). Οι νεοφώτιστοι «κλείδωσαν» τη νίκη στο 72′ με τον Σαντ να σημειώνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ. «Ξεκόλλησε» από την επικίνδυνη ζώνη η ομάδα του Σάλιακα που μετράει πλέον τέσσερις βαθμούς.