Bundesliga: O Μαυροπάνος έδωσε τη νίκη στη Στουτγκάρδη με buzzer beater

Η Στουτγκάρδη υποδέχθηκε την Χέρτα Βερολίνου για την 14η αγωνιστική της Bundesliga και πήρε τεράστια νίκη στις καθυστερήσεις με σκόρερ τον Ντίνο Μαυροπάνο. Οι γηπεδούχοι, πήραν κεφάλι στο σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με τον Γκιρασί να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Κρίστενσεν για το 1-0. Ο Λουκεμπάκιο, στο 19′ έφερε το ματς στα ίσια με όμορφο γκολ κάνοντας το 1-1 για την προβληματική και τη φετινή σεζόν Χέρτα.

Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι έγινε άγριο και οι ομάδες κλείστηκαν στο δικό τους «μισό» για να διαφυλάξουν τον βαθμό της ισοπαλίας. Ωστόσο στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντίνος Μαυροπάνος με άπιαστη κεφαλιά έκανε το 2-1 για την Στουτγκάρδη χαρίζοντας της, την τρίτη νίκη της φέτος στην Bundesliga.

Στην «Allianz Arena» η Μπάγερν προηγήθηκε στο 6′ με τον Μουσιάλα με την Βέρντερ να αντιδρά τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Γιούνγκ. Η ισοφάριση αφύπνισε τους Βαυαρούς που έχασαν πέναλτι με τον Τσούπο Μότινγκ στο 18′ αλλά πήραν εκ νέου κεφάλι στο σκορ με τον Γκνάμπρι στο 22′. Ο Γκορέτσκα στο 26′ έκανε το 3-1 και δύο λεπτά αργότερα ο Γκνάμπρι «ζευγάρωσε» τα γκολ του κάνοντας το 4-1 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος η Μπάγερν πέτυχε ακόμη δύο γκολ με τον Γκνάμπρι να ολοκληρώνει το χατ-τρικ του στο 82′ και τον νεαρό Τελ να βάζει και αυτός το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ για το τελικό 6-1.

Στο Μπόχουμ, η ομώνυμη ομάδα φιλοξένησε την Γκλάντμπαχ και προηγήθηκε μόλις στο 9ο λεπτό με τον Αντβί-Άτζεϊ. Οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-0 τρία λεπτά αργότερα με τον Χόφμαν με τις δύο ομάδες να οδηγούνται με αυτό το σκορ στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη, η Γκλάντμπαχ πίεσε και ο Πλεά μείωσε σε 2-1 στο 62′, ενώ η ομάδα του Φαρκ λίγο έλειψε να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας από το «Ρουρστάντιον», όμως το γκολ του Μπενσεμπαϊνί στο 87′ ακυρώθηκε ως οφσάιντ και το 2-1 έμεινε ως το τέλος.