Euro K19: Πρεμιέρα με το… δεξί για την Πορτογαλία (vid)

Ψέκασε, σκούπισε και τελείωσε άμεσα με την Πολωνία η Πορτογαλία. Οι Ίβηρες δεν βρήκαν καμία αντίσταση από τους «αετούς» και με ένα γκολ στην αρχή κάθε ημιχρόνου, επικράτησαν 2-0 στην πρεμιέρα του Εuro K19 της Μάλτας.
Ο Γκάμπριελ Μπρας σκόρερ του πρώτου γκολ των Πορτογάλων στο 4′ με τον ταλαντούχο αδερφό του Ζοάο Φέλιξ, Ούγκο να πετυχαίνει ένα τρομερό τέρμα διαμορφώνοντας το τελικό σκορ. Επόμενη αντίπαλος για την ομάδα του Ζοάκιμ Μιγιέρο, η Ιταλία την Πέμπτη (06/07).
Στο αγωνιστικό κομμάτι η πρώτη ευκαιρία της Πορτογαλίας έφερε και προβάδισμα με τον Μπρας να πιάνει την κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ για το 1-0. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, την στιγμή που η Πολωνία διατηρούσε την άμυνα πίσω από τον άξονα αναζητώντας την αντεπίθεση.
Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι έγινε πιο σκληρό από τους Πολωνούς οι οποίοι προσπάθησαν να απαντήσουν με τη δύναμη τους στο ταλέντο των Πορτογάλων. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Ούγκο Φέλιξ πήρε την μπάλα και αφού έκανε τρομερή προσποίηση «αδειάζοντας» τον αντίπαλο αμυντικό, πλάσαρε στην απέναντι γωνία με την μπάλα να βρίσκει αρχικά το δοκάρι και στη συνέχεια να καταλήγει στα δίχτυα για το 2-0.
Η Πολωνία έχασε την ευκαιρία να μειώσει στο 80′ με το τρομερό σουτ του Πιένκο να σταματά στον Ριμπέιρο, ενώ κάτι αντίστοιχο συνέβη τέσσερα λεπτά αργότερα όταν ο Φαλέ, είδε τον Ζιχ να αποκρούει εντυπωσιακά το ξαφνικό πλασέ του.