Euro K19: Αντίο… με βαθμό για την Εθνική

Στην ισοπαλία χωρίς σκορ απέναντι στην Ισλανδία έμεινε στο τελευταίο παιχνίδι στο Euro K19 η Εθνική (0-0), φεύγοντας από τη διοργάνωση με έναν βαθμό.
Η ελληνική ομάδα πραγματοποίησε μία σαφώς καλύτερη εμφάνιση από τις δύο προηγούμενες κόντρα σε Νορβηγία και Ισπανία, εκεί όπου δέχθηκε δέκα τέρματα, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα τη σημερινή αντίπαλό της, η οποία έπαιζε για την πρόκρισή της στα ημιτελικά της διοργάνωσης.
Η καλύτερη στιγμή για το σύνολο του Τάσου Θέου ήρθε στο 5ο λεπτό, όταν ο Τζίμας βγήκε απέναντι στον Πέτερσον, αλλά το πλασέ του δεν ήταν το καλύτερο δυνατό, με τον Σκανδιναβό τερματοφύλακα να απομακρύνει.

Στις αρχές του δευτέρου μέρους και συγκεκριμένα στο 53′, ο Γκούμας δεν κατάφερε να βρει εστία σε σουτ υπό καλές προϋποθέσεις, ενώ τρία λεπτά αργότερα, η κεφαλιά του Καλογερόπουλου πέρασε λίγο δίπλα από την εστία.

Πολύ καλή παρουσία είχε και ο Μοναστιρλής κάτω από δοκάρια, ο οποίος πραγματοποίησε τρεις πολύ καλές επεμβάσεις σε προσπάθειες των Ισλανδών, κρατώντας το μηδέν και όντας καθοριστικός στην κατάληψη του ενός και μοναδικού βαθμού στον όμιλο.

Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς, Ισπανία και Νορβηγία έμειναν επίσης ισόπαλες χωρίς γκολ (0-0), σε μία αναμέτρηση χωρίς πολλές φάσεις. Οι δύο ομάδες εξασφάλισαν την πρόκρισή τους στα ημιτελικά, με τους Ίβηρες να τερματίζουν πρώτοι με επτά βαθμούς, έναντι πέντε των Σκανδιναβών.