Europa League: Έκανε τα εύκολα δύσκολα η Γαλατασαράι, σπουδαία Μπόντο Γκλιμτ στη Μπράγκα

Οι Τούρκοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη κόντρα στην Έλφσμποργκ με 4-3, αν και τα… χρειάστηκαν στο δεύτερο μέρος, δείχνοντας χαλαρότητα την οποία δεν “πλήρωσαν” όμως, ανεβαίνοντας προσωρινά στην κορυφή της κατάταξης με επτά πόντους. Οι Νορβηγοί “σόκαραν” στις καθυστερήσεις τους Πορτογάλους εκτός έδρας (1-2) με buzzer-beater του Νίελσεν, με τα δύο παιχνίδια να ανοίγουν την “αυλαία” της 3ης αγωνιστικής της League Phase του Europa League.

Γαλατασαράι – Έλφσμποργκ 4-3

Σε ένα σπουδαίο παιχνίδι η τουρκική ομάδα ήταν ανώτερη κόντρα στους Σουηδούς και από το πρώτο ημίχρονο είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά και την πρωτοβουλία των κινήσεων, ελέγχοντας πλήρως τον ρυθμό του αγώνα. Η υπεροχή των γηπεδούχων “καρποφόρησε” στο 28ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Μάουρο Ικάρντι να παίρνει το “ριμπάουντ” μετά το σουτ του Μέρτενς που σταμάτησε στο δοκάρι των φιλοξενούμενων. Στο 39΄ η Γαλατασαράι απλοποίησε ακόμη περισσότερο την κατάσταση, πετυχαίνοντας και δεύτερο γκολ, μετά το λάθος Πέτερσον που σκόραρε σε… λάθος εστία για το 2-0. Πέντε λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 3-0 με εξαιρετικό τελείωμα του Γιλμάζ.

Με την επανέναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Έλσφμποργκ κατάφερε να μειώσει το σκορ με έναν πρώην “πράσινο”, τον Νίκλας Χουλτ να διαμορφώνει το 3-1. Οι Σουηδοί ανέβασαν ακόμη περισσότερο την απόδοση τους και κατάφεραν να μειώσουν ακόμη περισσότερο στο σκορ μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπαϊντό στο 56ο λεπτό του αγώνα. Οι γηπεδούχοι τελικά “κλείδωσαν” τη νίκη με τον Ακγκούν στο 83΄, αλλά οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν ακόμη ένα τέρμα με τον Λάρσον στις καθυστερήσεις για το τελικό 4-3.

Μπράγκα – Μπόντο Γκλιμτ 1-2

Οι Πορτογάλοι ήλεγχαν απόλυτα το παιχνίδι στο πρώτο μέρος, χωρίς όμως να μετουσιώσουν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν σε γκολ. Στο 19ο λεπτό και στην μεγαλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου ο Φερνάντες έπιασε το δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Χαϊκίν απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ τη μπάλα. Οι Νορβηγοί “απάντησαν” στην ευκαιρία των γηπεδούχων με τον πρώην ποδοσφαιριστή του Ολυμπακού, Φίλιπ Ζινκερνάγκελ να εξαπολύει έναν “κεραυνό” που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της Μπράγκα στο 35΄.

Η Μπόντο Γκλιμπ κατάφερε να “αιφνιδιάσει” στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 53΄ με ιδανικό τελείωμα το Έβγεν για το 0-1. Το προβάδισμα των Νορβηγών δεν κράτησε για πολύ καθώς έντεκα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Νιακατέ σε 1-1. Στο 66΄ και μέσα σε ένα λεπτό ο σκόρερ της Μπράγκα αποβλήθηκε για κράτημα σε αντίπαλο, βλέποντας τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες για το υπόλοιπο της αναμέτρησης. Οι Νορβηγοί κατάφεραν να πανηγυρίσουν τη σπουδαία νίκη με buzzer-beater του Νίελσεν στο 90+4΄, χαρίζοντας το “τρίποντο” στην ομάδα του μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.