Europa League: Βήμα πρόκρισης για Τράμπζονσπορ και Μπράγκα

Εκτός από το νικηφόρο παιχνίδι του Παναθηναϊκού με σκορ 2-1 επί της Μπότεφ στο ΟΑΚΑ, ακόμα οκτώ αναμετρήσεις διεξήχθησαν στο πλαίσιο του β’ προκριματικού γύρου του Europa League.
Στο ζευγάρι από το οποίο θα προκύψει ο αντίπαλος των «πρασίνων» – εφόσον φυσικά προκριθούν – στον επόμενο γύρο, ο Άγιαξ δυσκολεύτηκε αρκετά από τη Βοϊβοντίνα στη «Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα», επικρατώντας με 1-0 χάρη στο τέρμα του Βαν ντεν Μπούμεν στο 86ο λεπτό.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της βραδιάς, μόλις τρεις ομάδες πήραν ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης ενόψει των ρεβάνς της ερχόμενης εβδομάδας. Ο λόγος για την Τράμπζονσπορ, που επικράτησε με 2-0 της Ρουζομπέροκ στην Σλοβακία, για τη Μόλντε, που λύγισε εντός έδρας με σκορ 3-1 τη Σίλκεμποργκ, αλλά και για την Μπράγκα, η οποία χάρη στο εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο που πραγματοποίησε, «καθάρισε» με 2-0 τη Μακάμπι Πέταχ Τίκβα.
Από εκεί και πέρα, Κιλμάρνοκ και Σερκλ Μπριζ έμειναν στο 1-1, ενώ, χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στη Ρουμανία ανάμεσα στην Κορβινούλ με τη Ριέκα.