H αφέλεια και οι μεταπτώσεις στην απόδοση δεν δικαιολογούν το να δίνουν τέτοιο πέναλτι εναντίον σου

από ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΕΛΑΛΜΑΖΙΔΗΣ

Να ξεκινήσουμε ξεκαθαρίζοντας κάποια πράγματα σε ότι αφορά το χθεσινό (19/3) ντέρμπι στο Κλεάνθης Βικελίδης. Όπως ότι το ανύπαρκτο πέναλτι που δόθηκε υπέρ του ΠΑΟΚ ήταν αυτό που έκρινε την αναμέτρηση και αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία αλλά πραγματικότητα.

Κανείς δεν λέει ότι πίσω από αυτό το τραγικό λάθος, από αυτήν την ακατανόητη απόφαση διαιτητή και VAR, θα πρέπει να κρυφτούν και τα λάθη που έγιναν από την ομάδα. Θέλοντας και μη, όμως, περνούν σε δεύτερο πλάνο, αλλιώς θα μιλούσαμε για επικοινωνιακό αυτογκόλ.

Δεν υπάρχει πουθενά κανένας κανονισμός, που να λέει ότι αν μια ομάδα δεν καταφέρει να «καθαρίσει» το παιχνίδι όταν είναι καλύτερη, ή δεν έχει την ίδια απόδοση και στα 90 λεπτά, θα πρέπει να δίνεται εναντίον της τέτοιο πέναλτι. Με τον διαιτητή να δίνει αρχικά «παίζεται» στη διεκδίκηση της μπάλας ανάμεσα σε Μπράμπετς και Σβαμπ, στη συνέχεια να τον καλεί ο VAR να εξετάσει τη φάση και να αλλάζει την απόφαση του, υποδεικνύοντας το ανύπαρκτο πέναλτι. Το ζητούμενο δεν είναι η εθνικότητα του διαιτητή και του VAR, αλλά το ότι ήταν ανεπαρκείς στη δουλειά τους, κάνοντας ένα τραγικό λάθος, που έκρινε και σε μεγάλο βαθμό το παιχνίδι.

Ο ΑΡΗΣ δεν παίζει μόνος του στα πλέι οφ και όταν οι αντίπαλοι φωνάζουν και «χαλάνε» τον κόσμο για ένα ανάποδο πλάγιο άουτ, ή προσπαθούν να πείσουν ότι αδικούνται, δεν μπορείς να μην αναδείξεις ένα τέτοιο κραυγαλέο λάθος, όπως το πέναλτι. Αρκεί να μην μένεις εκεί. Θα πρέπει να προσπαθείς να διορθώσεις και αυτή την κατάσταση αλλά και τις όποιες αγωνιστικές «ανορθογραφίες».

Ο ΑΡΗΣ παρουσιάστηκε όπως θα έπρεπε στο πρώτο ημίχρονο. Με τους παίκτες του να διεκδικούν με πάθος τη μπάλα, να κερδίζουν τις προσωπικές μονομαχίες και να εκμεταλλεύονται τις αμυντικές αδυναμίες των αντιπάλων. Ο Πάλμα πέτυχε ένα εξαιρετικό γκολ, που θα του δώσει ψυχολογία και ενόψει της συνέχειας. Θα έπρεπε, μάλιστα, να είχε «τελειώσει» την υπόθεση νίκη, με βάση τις ευκαιρίες που είχε αλλά είδε δυο φορές την μπάλα να σταματάει στα δοκάρια, ενώ και ο αντίπαλος τερματοφύλακας έκανε δυο καλές επεμβάσεις.

Η εικόνα ήταν διαφορετική στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, καθώς δεν υπήρχε αυτή η μεγάλη διαφορά ανάμεσα στις δυο ομάδες και οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι. Δεν μπορούσαν, όμως, να φτάσουν στην ισοφάριση και χρειάστηκε το τραγικό λάθος από διαιτητή και VAR, με την υπόδειξη ενός ανύπαρκτου πέναλτι. Στη συνέχεια ο ΑΡΗΣ δέχτηκε ακόμα ένα «κρύο» γκολ, ενώ μέχρι το τέλος δεν «παίχτηκε» ποδόσφαιρο, καθώς υπήρχαν συνεχώς διακοπές και καθυστερήσεις από τους παίκτες των φιλοξενούμενων.

Η ομάδα μπορεί να βρίσκεται στην ίδια θέση, καθώς έχασε και ο Βόλος από τον Ολυμπιακό, όμως, έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει διαφορά ασφαλείας. ΥΓ. Απίστευτη η καταγγελία της ΠΑΕ ΑΡΗΣ, για τον πρόεδρο της ΕΠΟ, Τάκη Μπαλτάκο και τις χυδαίες εκφράσεις που φέρεται να χρησιμοποίησε, σύμφωνα με τα όσα ανέφερε στην ανακοίνωση της η ΠΑΕ, για τον σύλλογο και τον Θόδωρο Καρυπίδη.