La Liga: Μεγάλη ανατροπή από την Μπιλμπάο κόντρα στη Μπέτις

Ξεπέρασε το εφιαλτικό ξεκίνημα και πανηγύρισε μεγάλη ανατροπή η Αθλέτικ Μπιλμπάο!

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε βρέθηκε να χάνει με 2-0 από το 10ο κιόλας λεπτό της εντός έδρας αναμέτρησης με την Μπέτις, ωστόσο έκανε την ανατροπή πριν βγει το πρώτο ημίχρονο και τελικά επικράτησε με 4-2, πανηγυρίζοντας τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στη φετινή La Liga.

Οι Ανδαλουσιανοί ξεκίνησαν φορτσάτοι και άνοιξαν το σκορ με τον Γουίλιαν Χοσέ στο 2′, πριν ο Ίσκο βάλει την ομάδα του μπροστά με δύο τέρματα με την συμπλήρωση 10 λεπτών.

Ωστόσο, η Αθλέτικ ισοφάρισε με δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι του Βέσγκα και έκανε την ανατροπή πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, με γκολ του Γκουρουθέτα στο 45’+7′! Με ανούσια κατοχή στο δεύτερο μέρος η Μπέτις, όχι απλώς δεν βρήκε το γκολ της ισοφάρισης, αλλά δέχθηκε και τέταρτο στο 84′ από τον Ουνάι Γκόνεθ, για το τελικό 4-2.

Νωρίτερα, η Οσασούνα έβαλε φρένο στη Βαλένθια, επικρατώντας 2-1 μέσα στο «Μεστάγια» και τελειώνοντας το νικηφόρο σερί των «νυχτερίδων» στο ξεκίνημα του νέου πρωταθλήματος. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Ορόθ στο 24′ και οι γηπεδούχοι στη συνέχεια πίεσαν ψάχνοντας την ισοφάριση, την οποία τελικά βρήκαν στο 80′ με γκολ του Ντούρο. Ωστόσο, η Βαλένθια δεν κατάφερε να πάρει έστω τον βαθμό, με τον Βιδάλ να σκοράρει το γκολ που έκρινε τον νικητή στο 90’+5′!